Drewniane powierzchnie doskonale komponują się z naturalnym krajobrazem naszego ogrodu, jednak wymagają one niestety niezwykłej dbałości o ich wygląd i stan techniczny. Nie jest tajemnicą, że drewno powinno być regularnie konserwowane. W sklepach znajdziemy mnóstwo produktów do malowania drewna, z których etykiet wynika, że nie tylko ochronią nasze drewniane meble czy deski tarasowe, ale również przywrócą im dawny blask. Farby do malowania drewna na zewnątrz doskonale radzą sobie z wszelkimi przeciwnościami, które funduje im kapryśna aura, jak również potrafią dokonać diametralnej metamorfozy z pozoru zwyczajnych przedmiotów.

Jak odpowiednio zadbać o drewno w ogrodzie?

Czego wymagać od farb zewnętrznych do drewna?

Farby do drewna na zewnątrz powinny charakteryzować się ponadprzeciętną wytrzymałością i odpornością na warunki zewnętrzne, które mogą powodować nieodwracalne naruszenia wrażliwej struktury drewna. Nierzadko jesteśmy świadkami, szczególnie w miejscach publicznych, drewna, które bez odpowiedniego zabezpieczenia gnije, pęka i jest siedliskiem mikroorganizmów czy robactwa. Z pomocą przychodzą nam farby do drewna zewnętrzne, które w większości przypadków posiadają zdolności hydrofobowe, zabezpieczające drewno przed wnikaniem wody i wilgoci w jego głębsze partie. Ponadto, produkty do malowania drewna na zewnątrz odbijają ciężkie zabrudzenia, dzięki czemu drewniane powierzchnie zachowują swój zadbany wygląd. Farby do malowania drewna nie powinny również być podatne na działanie mocnego promieniowania słonecznego, które w przypadku powierzchni bez warstwy zabezpieczającej często jest przyczyną pękania i blaknięcia drewna. Drewno jest materiałem, który ciągle „pracuje” i dostosowuje się do otoczenia, dlatego też farby do drewna również powinny być równie plastyczne jak samo drewno. Dzięki temu powstała powłoka farby do malowania drewna będzie wolna od nieestetycznych pęcherzyków i nie będzie odpryskiwać.

Farba do drewna- kolory i wykończenia

Jak spośród setek dostępnych farb do drewna w różnych kolorach wybrać ten jeden odcień pasujący do naszych mebli czy dekoracji? Niestety nie ma to jednej metody, jednak warto zaufać swojej intuicji i zmysłowi estetycznemu. Co jeśli nie mamy zielonego pojęcia o kolorowych farbach do drewna? Biała i szara farba do drewna to niezawodny sposób na aranżację każdego wnętrza. Biala farba do drewna świetnie koreluje z niemal każdą stylistyką wnętrz oraz z każdym kolorem. Jeśli chcemy nieco zaszaleć z kompozycją ogrodową, warto zakupić srebrną lub złotą farbę do drewna, która uwydatni zalety nieco zużytych mebli ogrodowych czy płotu.

Jeśli kolor farby do drewna mamy już wstępnie wybrany, możemy przejść do jej wykończenia. W wielu sklepach czy marketach budowlanych asortyment jest bogaty w matowe farby do drewna, jak również w farby do drewna z połyskiem. Farba biała do drewna matowa razem z zielonym ogrodem stworzy piękny i harmonijny krajobraz.

Ciekawym rozwiązaniem jest również transparentna farba do drewna, która nie nadaje żadnego koloru drewnianym powierzchniom, podkreślając ich jedyny w swoim rodzaju charakter. Dobra farba przezroczysta do drewna, jak również farba do drewna biała, często stosowana jest jako farba do parkietu, gdy zależy nam na zachowaniu oryginalnej tekstury drewna.

Najlepsza farba do drewna? Niestety nikt jeszcze nie wprowadził na rynek produktu kompletnego, jednak farby Beckers do drewna doskonale radzą sobie nawet w trudnych warunkach. Warto także zaopatrzyć się w farbę ekologiczną do drewna, wolną od lotnych związków organicznych, będących przyczyną podrażnienia śluzówki.