PSZOK w Mysłowicach czy wiesz jakie zasady obowiązują mieszkańców?

4 min czytania
PSZOK w Mysłowicach  czy wiesz jakie zasady obowiązują mieszkańców?

Nie wiesz, co zrobić z odpadami, które nie mogą trafić do zwykłego kosza, takimi jak farby, sprzęt AGD czy gruz? W Mysłowicach działa PSZOK miejsce, gdzie możesz oddać te rzeczy w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Zanim jednak wybierzesz się do punktu, warto sprawdzić, jakie odpady są akceptowane, jakie godziny otwarcia obowiązują i jak się przygotować do wizyty, aby wszystko poszło gładko.

  • PSZOK Mysłowice godziny otwarcia i informacje kontaktowe
  • Rodzaje odpadów, które możesz przekazać w PSZOK Mysłowice
  • Jak segregować odpady przed oddaniem do PSZOK?

PSZOK Mysłowice godziny otwarcia i informacje kontaktowe

W Mysłowicach działają dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Oba obsługują mieszkańców, umożliwiając oddawanie posegregowanych odpadów komunalnych w ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami.

  1. **PSZOK MYSŁOWICE PÓŁNOC
    ** Adres: ul. Karola Miarki 38, 41-400 Mysłowice

Telefon: 32 222 22 18, 32 222 22 19
Godziny otwarcia:
Poniedziałek Piątek: 12:00 20:00
Sobota: 8:00 16:00

  1. **PSZOK MYSŁOWICE POŁUDNIE
    ** Adres: ul. Piaskowa, 41-400 Mysłowice

Telefon: 882 682 983
Godziny otwarcia:
Poniedziałek Piątek: 8:00 16:00

Warto pamiętać o sprawdzeniu godzin otwarcia, aby uniknąć nieplanowanych przestojów.

Rodzaje odpadów, które możesz przekazać w PSZOK Mysłowice

Oba punkty PSZOK w Mysłowicach przyjmują szeroką gamę odpadów komunalnych, które można oddać bez dodatkowych opłat. Oto co możesz dostarczyć:

  1. Papier gazety, czasopisma, kartony.
  2. Metale puszki, opakowania metalowe, drobny złom.
  3. Tworzywa sztuczne plastikowe butelki, folie, opakowania.
  4. Szkło butelki, słoiki, opakowania szklane.
  5. Odpady opakowaniowe wielomateriałowe kartoniki po sokach, mleku.
  6. Bioodpady odpady zielone, resztki organiczne.
  7. Odpady niebezpieczne farby, chemikalia, rozpuszczalniki.
  8. Przeterminowane leki i chemikalia leki w oryginalnych opakowaniach.
  9. Odpady medyczne domowe igły, strzykawki używane do iniekcji.
  10. Zużyte baterie i akumulatory zarówno małe, jak i większe akumulatory.
  11. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny AGD, RTV, komputery, telefony.
  12. Meble i odpady wielkogabarytowe sofy, łóżka, szafy, wykładziny.
  13. Zużyte opony opony samochodowe do 3,5 tony.
  14. Odpady budowlane i rozbiórkowe gruz, drewno, materiały budowlane.
  15. Tekstylia i odzież ubrania, pościel, firany.

Przed wizytą warto odpowiednio przygotować odpady, posegregować je i upewnić się, że nie są zanieczyszczone innymi materiałami, co ułatwi proces ich odbioru.

Jak segregować odpady przed oddaniem do PSZOK?

Segregacja odpadów przed oddaniem do PSZOK jest kluczowa, aby odpady mogły zostać bez problemu przyjęte, a następnie poddane właściwej obróbce lub recyklingowi. Ważne jest, by każdy rodzaj odpadów odpowiednio przygotować, co nie tylko przyspieszy proces, ale również zwiększy bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających z PSZOK. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo segregować i przygotować różne rodzaje odpadów.

  1. Odpady niebezpieczne

    • Do tej kategorii zaliczają się takie rzeczy jak farby, rozpuszczalniki, przeterminowane chemikalia, środki ochrony roślin, a także zużyte baterie i akumulatory. Zawsze należy oddawać je w oryginalnych, szczelnych opakowaniach z widocznymi etykietami, które umożliwiają identyfikację zawartości. Unikaj transportowania tych odpadów w uszkodzonych pojemnikach, bo mogą one wyciekać i stwarzać zagrożenie.
    • Opakowania po chemikaliach również muszą być szczelne, a najlepiej oddane w zamkniętych pojemnikach, które nie są uszkodzone ani cieknące.
  2. Igły i inne odpady medyczne

    • Zużyte igły, strzykawki i inne narzędzia używane do monitorowania zdrowia w domu powinny być dobrze zabezpieczone przed oddaniem. Najlepiej przechowywać je w specjalnych pojemnikach na odpady medyczne , które są dostępne w aptekach, lub w solidnym, szczelnie zamykanym plastikowym pudełku. Ważne, aby igły i strzykawki były oddane w sposób, który minimalizuje ryzyko zranienia osoby obsługującej PSZOK.
  3. Odpady budowlane i rozbiórkowe

    • Przed dostarczeniem do PSZOK odpady takie jak gruz, drewno, płytki ceramiczne, należy posegregować według rodzaju materiału. Odpady mineralne (np. gruz betonowy), drewno i inne surowce powinny być od siebie oddzielone. Gruz należy oczyścić z resztek betonu, cegieł i innych elementów.
    • Styropian budowlany, wełna mineralna oraz inne izolacje także powinny być oddzielone od innych odpadów. Należy je zabezpieczyć w workach lub kontenerach, które zapobiegną ich rozprzestrzenianiu.
  4. Czyste odpady opakowaniowe

    • Przed oddaniem plastikowych butelek, szkła, czy metalu, zadbaj o to, aby były one czyste i opróżnione z zawartości. Nie musisz ich dokładnie myć, ale ważne, aby nie zawierały resztek jedzenia, płynów czy chemikaliów.
    • Butelki PET, plastikowe opakowania czy kartony najlepiej zgnieść, co zaoszczędzi miejsce i ułatwi transport oraz dalszy recykling.
  5. Meble i odpady wielkogabarytowe

    • Przed oddaniem do PSZOK, meble powinny być zdemontowane dotyczy to szczególnie dużych szaf, łóżek czy kanap. Oddzielenie metalowych elementów od drewna, plastików i tekstyliów znacznie ułatwia późniejszą obróbkę tych odpadów. W przypadku drzwi czy okien ważne jest, by oddzielić szkło od ram.
  6. Zużyte opony

    • Opony z pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony (np. samochody osobowe) należy oczyścić z błota i innych zanieczyszczeń. W PSZOK przyjmowane są opony w limitowanej liczbie, więc warto sprawdzić, ile sztuk można oddać w danym roku.

Pamiętaj, że odpowiednia segregacja odpadów i ich przygotowanie przed oddaniem do PSZOK nie tylko przyspieszy cały proces, ale również sprawi, że wszystkie odpady zostaną bezpiecznie przetworzone lub zutylizowane.

Autor: piotr