Konkurs dla szkół podstawowych o klimacie - Małe zmiany, wielki efekt

Mysłowice i okoliczne szkoły zachęcane są do udziału w konkursie, który ma zmobilizować uczniów do prostych, ale skutecznych działań na rzecz klimatu. Organizatorzy chcą, by projekty powstałe w szkolnych murach i na boiskach pokazały, że niewielkie pomysły potrafią zmienić codzienność. To propozycja dla klas, nauczycieli i całych placówek, które chcą praktycznie przygotować się na skutki ekstremalnej pogody.
- Konkurs Klimatyczna Akcja Małe Zmiany Wielki Efekt — o co chodzi
- Uczestnictwo i terminy dla szkół z Mysłowic
Konkurs Klimatyczna Akcja Małe Zmiany Wielki Efekt — o co chodzi
Organizatorami przedsięwzięcia są Województwo Śląskie oraz Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy. Celem konkursu jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród uczniów i promocja działań adaptacyjnych w szkołach wobec zmian klimatu. Organizatorzy oczekują pomysłów praktycznych i kreatywnych, które wzmocnią odporność budynków i terenów szkolnych na zjawiska takie jak upały, powodzie czy susze, a także inicjatyw edukacyjnych angażujących społeczność szkolną.
Konkurs podzielono na trzy kategorie:
- Kategoria I — Szkolna przestrzeń: Zmieniaj szkołę dla klimatu (projekty wzmacniające odporność infrastruktury i terenu szkoły);
- Kategoria II — Edukacja: Ucz się i działaj dla klimatu (inicjatywy edukacyjne i akcje wśród uczniów i nauczycieli);
- Kategoria III — Adaptacja: Szkoła zmienia się dla klimatu (prezentacja zrealizowanych działań inwestycyjnych, remontowych lub organizacyjnych dotyczących adaptacji).
Finał konkursu zaplanowano podczas III Śląskiego Konwentu Klimatycznego Climate-Con 2025, który odbędzie się w ramach wydarzeń organizowanych w regionie.
Uczestnictwo i terminy dla szkół z Mysłowic
Do udziału w kategoriach I i II zaproszone są zespoły uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych z województwa śląskiego — zespoły od 2 do 5 uczniów pracujące pod opieką nauczyciela. W kategorii III mogą startować szkoły podstawowe jako jednostki organizacyjne, zgłaszające już zrealizowane przedsięwzięcia.
Terminy nadsyłania zgłoszeń i prac są następujące: dla kategorii I i II — do 31 października 2025 r., dla kategorii III — do 19 października 2025 r.. Finał odbędzie się 26 listopada 2025 r. podczas wydarzenia Climate-Con.
Szczegóły regulaminu oraz formularze zgłoszeniowe udostępnili organizatorzy na stronie projektu; szkoły zainteresowane udziałem mogą zapoznać się z dokumentami i wymaganiami przed zgłoszeniem.
na podstawie: Urząd Miasta w Mysłowicach.
Ostatnie Artykuły

Rower znika w kilka minut. Policja z Mysłowic wskazuje, jak ograniczyć ryzyko

Wakacyjna okazja kończy się stratą pieniędzy. Fałszywy nocleg

Syreny zabrzmią w Mysłowicach. To będzie test, nie realne zagrożenie

Parking przy Boliny 12a–14 zostanie zamknięty. Dwie doby robót kanalizacyjnych

Dron nad przejściami w Mysłowicach. Policja ujawniła 34 wykroczenia

Czołowe zderzenie na Długiej w Mysłowicach. Kierująca zjechała na łuku

Siatkarki wracają do gry - Mysłowice otwierają ligowe zapisy

XC Mysłowice wraca do Parku Słupna z trasą pełną terenowych wyzwań

Rowerowe patrole wracają na ulice Mysłowic. Tu radiowóz nie dojedzie

Trzy promile przy latarni i 2,5 promila na S1. Czterech kierowców zatrzymanych

W Mysłowicach dzielnicowi stanęli do testu, który wyłoni najlepszych

Z galerii zniknęła hulajnoga, policja namierzyła sprawcę w godzinę

Wakacyjne zajęcia MOK w Brzęczkowicach - dwa turnusy i 20 miejsc

W CMP dzieci wejdą w świat strażaków. Każdy tydzień przyniesie coś nowego
Przydatne dane teleadresowe
- Filia nr 4 MBP w Mysłowicach - oddział na Morgach, zbiory i karta biblioteczna
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mysłowicach - kontakt, siłownia, hala sportowa
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach - kontakt, telefony, godziny
- Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach Filia nr 1 - kontakt, godziny, zbiory
- Areszt Śledczy w Mysłowicach - kontakt i siedziba
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Mysłowicach - kontakt, godziny, karta biblioteczna
