Czy zastanawiałeś się kiedyś, które narzędzia ręczne powinny znaleźć się w podstawowym wyposażeniu każdego warsztatu, zarówno tego profesjonalnego, jak i przydomowego? Jeśli nie to na pewno w tym artykule dowiecie się, co warto posiadać oraz w jaki sposób skompletować narzędzia ręczne. Mając już taką wiedzę, w łatwy sposób znajdziemy coś dla siebie, a wykonywana praca nigdy nie będzie tak przyjemna i łatwa. Sprawdźmy zatem w które urządzenia zainwestować, podczas najbliższych zakupów.
Młotek, kombinerki i szczypce – jakie będą najlepsze?
Chociaż na rynku dostępnych jest całe mnóstwo narzędzi ręcznych, warto w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w te podstawowe. Należą do nich przede wszystkim młotek, kombinerki i szczypce. Co warto o nich wiedzieć?
Młotek – w tym przypadku wystarczy nam zwykły młotek z obuchem ważący około 200 gramów. Dzięki niemu w łatwy sposób wbijemy gwoździe czy wkręty, a także, gdy będzie taka potrzeba również skruszyć jakiś materiał. Drugą z opcji jest wybór młotka z dwoma różnymi zastosowaniami. Jedną z nich jest wbijanie, a drugą podważanie lub wyciąganie gwoździ.
Kombinerki – ich zastosowań w praktyce jest wiele, w zależności od naszej wyobraźni. Sprawdzi się jednakowo podczas przytrzymywania jakiejś rzeczy, wyciągania jej z trudno dostępnych miejsc, wyszarpnięcia czy też przecięcia. Jednym słowem jest to uniwersalne narzędzie służące do niemal wszystkiego.
Szczypce – krewny kombinerek. Ich różnica polega na tym, iż w przeciwieństwie do uniwersalnych kombinerek, szczypce występują w wielu wersjach, np. do cięcia, ściągania izolacji, dokręcania śrub czy też zaciskania.
Wkrętaki, śrubokręty i bity – w zestawie czy osobno?
Niejednokrotnie większość z nas zastanawiała się, czy warto kupować pojedyncze narzędzia ręczne, jakimi są wkrętaki, śrubokręty oraz bity, czy może lepiej zainwestować w jeden większy zestaw. Lepszym, uniwersalnym rozwiązaniem w tym przypadku będzie na pewno kupno zestawu wraz z rączką lub grzechotką. Dzięki temu wszystkie elementy będą znajdować się w jednym opakowaniu, a wymienne końcówki poradzą sobie z niejedną śrubą o różnych rozmiarach.
Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, iż podczas przykręcania różnych rodzajów czy wielkości śrub, za każdym razem musimy wymienić bit na ten właściwy. Argumentem przeciw może być także cena zestawu, gdyż jest ona dużo większą niż kupno pojedynczego śrubokręta. Wszystko więc zależy od naszych preferencji wygodowych, jak i finansowych.
Szeroka oferta wkrętaków i bitów dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne
Klucze i nasadki – jak mogą ułatwić nam pracę?
W każdym domu niezależnie czy jest to dom jednorodzinny, czy też mieszkanie w bloku znajdziemy sześciokątne śruby. To dzięki nim w łatwy i solidny sposób możemy połączyć ze sobą różne elementy. Aby jednak móc je dokręcić, czy też odkręcić potrzebne są nam klucze płaskie, nasadowe lub grzechotki. Najczęstszym wyborem jest pierwszy wariant, gdyż charakteryzują się dużą wytrzymałością, a także dość niską ceną.
Jeśli jednak klucze płaskie nie dadzą rady z dostaniem się do śrub w problematycznych miejscach, warto skorzystać z pomocy kluczy nasadowych. Dostępne są one z różnymi rodzajami przedłużek, które pozwolą nam dostać się w niedostępne i ciasne miejsca.
Najwygodniejszą opcją jest jednak wybór grzechotki z odpowiednim kluczem nasadowym. Dzięki zapadkom w łatwy sposób odkręci śruby bez konieczności wyjmowania główki klucza z łebka danej śruby. Ich wadą jest jednak szybko zużywający się mechanizm.