Ocieplanie fundamentów - czym jest? Heidelberg Materials odpowiada

Czynność ocieplania fundamentów budynku jest ważnym elementem w procesie zapewniania optymalnej termoizolacji cieplnej. Dzięki zastosowaniu wydajnych produktów można stworzyć optymalne zabezpieczenie, które pozwoli na utrzymanie odpowiedniego zakresu temperatur. Izolowanie fundamentów może być realizowane wieloma nowoczesnymi metodami. Wśród nich wykorzystuje się różne typy materiałów, które różnią się od siebie wytrzymałością, ceną i innymi parametrami technicznymi.

Ocieplanie budynków mieszkaniowych

Ocieplanie budynków mieszkalnych to obowiązek każdej osoby, która chce zadbać o właściwe parametry termoizolacyjne budynku. Proces ten wykonuje się nie tylko w kontekście starych, kilkudziesięcioletnich domów. Fundament powinien być także izolowany w przypadku wykonywania go z pustaków ze specjalną wkładką syntetyczną (ze styropianu), albo z materiałów keramzybetonowych, które tworzy specjalna betoniarnia. Takie działania muszą uwzględniać również położenie hydroizolacji budynku. Jednym z największych problemów jest bowiem niszczący wpływ wilgoci, która nie została odprowadzona i gromadzi się w szczelinach fundamentowych.

Jakie są typy izolacji?

Zabezpieczenie przeciw wilgoci jest podstawą do dobrego ocieplenia budynku. Nasiąkanie poszczególnych elementów, nawet dobrze odseparowanych od gruntu, może generować problemy związane z zawilgoceniem konstrukcji budynku. Warto zatem, realizując ocieplenie fundamentów, zadbać o wszystkie działania związane z zapobieganiem gromadzenia się wilgoci. Późniejsza ich naprawa może być bowiem bardzo problematyczna w wykonaniu i bolesna dla naszego budżetu. Ocieplanie fundamentów niegdyś nie było tak chętnie wykonywane, jak jest to dzisiaj. Okazuje się jednak, że takie działanie może znacząco poprawić izolację cieplną wewnątrz budynku, co przekłada się na niższe koszty energii i możliwość utrzymania elementów konstrukcyjnych w dobrym stanie technicznym. Fundamenty mogą być ocieplane:

  • od zewnątrz,
  • pomiędzy warstwami,
  • od wewnątrz.

Izolacja termiczna

W przypadku niektórych materiałów budowlanych, stosowanie dodatkowych izolacji termicznych nie zawsze jest koniecznością. Dobrym przykładem takiej konstrukcji jest dom wykonany z bloczków keramzytobetonowych. Mają one wysokie parametry utrzymywania temperatury, wobec czego nie trzeba w takim przypadku stosować opcjonalnych dodatków ocieplających. Nie zawsze jednak będziemy mieć do czynienia z takim standardem. W innych przypadkach stosuje się m.in. płyty z materiału termoizolacyjnego. Muszą być to elementy, które nie są podatne na wchłanianie wilgoci. Nieodzowna okazuje się także pianka z poliuretanu o parametrach zamkniętokomórkowych. Chodzi przede wszystkim o to, aby izolacja była maksymalnie szczelna, nie chłonęła wody i gwarantowała separację termiczną od gruntu.

Oferta Heidelberg Materials

Ocieplanie fundamentów to kluczowy etap budowy, który ma bezpośredni wpływ na efektywność termoizolacyjną całego budynku. Właściwy dobór materiałów izolacyjnych jest niezbędny, aby zapewnić domowi ochronę przed stratami ciepła i wpływem wilgoci. W tym kontekście, warto zwrócić uwagę na ofertę Heidelberg Materials, lidera w produkcji wysokiej jakości betonu i kruszyw, w tym także dla potrzeb ocieplania fundamentów. Betoniarnia Gliwice, będąca częścią Heidelberg Materials dostarcza materiały, które charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Wybierając produkty Heidelberg Materials, inwestujesz w trwałość i bezpieczeństwo swojego domu, a także w efektywność energetyczną, co przekłada się na niższe koszty utrzymania budynku. Skorzystaj z oferty Heidelberg Materials i zapewnij swojemu domowi solidne oraz energooszczędne fundamenty.