MOK Mysłowice: ✨Jesień tradycji i zwyczajów w Dziećkowicach.✨
Mimozami jesień się zaczyna…
…Złotawa, krucha i miła
Wydarzenie nawiązujące do dawnych obrzędów i zwyczajów wiejskich, kiedy poszwy wypełniano własnoręcznie pierzem z gospodarstwa. Darciu pierza zawsze towarzyszyły przyśpiewki
Wstęp nie jest biletowany
Św. Cecylia to patronka muzyki, organistów, kompozytorów, chórów, scholii i zespołów muzyki kościelnej. Nie od dziś wiadomo, że dzielnica Dziećkowice słynie z miłości do muzyki, szczególnie tej ludowej i chóralnej. Będąc blisko tradycji religijnej lokalne chóry i zespoły, jak co roku, oddają cześć swojej patronce Cecylii spotykając się na wspólnym muzykowaniu. Mieszkańcy odwiedzający dom kultury w tym dniu nie tylko podziwiają prezentacje, ale też biorą czynny udział we wspólnym śpiewaniu. Bo jak wiadomo, muzyka to najbardziej uniwersalny język świata, który łagodzi obyczaje.
Wstęp wolny!
Andrzejki to czas dobrej zabawy, ciekawych wróżb i spotkań ze znajomymi. Uważa się, że historia andrzejek sięga nawet starożytności, a dokładniej starożytnej Grecji. Polskie piśmiennictwo wspomina o nich po raz pierwszy pod koniec XVI wieku. Wcześniej andrzejki były znane jako jędrzejówki lub jędrzejki. Odprawiano je w wigilię dnia świętego Andrzeja Apostoła, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Dlaczego? Wedle wierzeń pogańskich w okresie przed adwentem na ziemi pojawiają się dusze zmarłych oraz zjawy. Ich obecność z kolei miała wzmacniać siłę wróżb, które były uważane za wiarygodne i mające niebagatelne znaczenie.
Poza laniem wosku Andrzejkom towarzyszyć mogą inne zabawy, jak: przestawianie butów, wróżenie ze skórki jabłka, losowanie przedmiotów.
A jak będzie w Dziećkowicach? Na pewano ciekawie, rodzinnie i …smacznie!
Wstęp oczywiście wolny!
MOK Dziećkowice, ul. Długa 70a
Więcej informacji pod nr tel.
Rezerwujcie czas i dołączcie do nas!
Mysłowicki Ośrodek Kultury,
m-ok.pl/wydarzenie/jesien-tradycji-i-zwyczajow-w-dzieckowicach
Autor: krystian