Metody leczenia chorób nerek w Krakowie

Choroba nerek to stan, który wpływa na nerki. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie i otyłość. Istnieje wiele sposobów leczenia chorób nerek i działają one na różne sposoby. Niektóre zabiegi dostępne w Szpital Dworska usuwają produkty przemiany materii z organizmu, podczas gdy inne pomagają nerkom lepiej funkcjonować lub powstrzymują ich tak ciężką pracę.

Co to jest choroba nerek i jak wpływa na zdrowie pacjenta?

Choroba nerek to stan, w którym nerki nie są w stanie filtrować krwi i usuwać produktów przemiany materii. Nerki to dwa narządy zlokalizowane z tyłu ciała, tuż pod i za każdym z twoich żeber. Nerki pełnią wiele ważnych funkcji, w tym filtrowanie produktów przemiany materii z krwi, regulowanie ciśnienia krwi, wytwarzanie hormonów kontrolujących elektrolity i pomaganie w wytwarzaniu czerwonych krwinek.

Choroba nerek to stan, w którym jedna lub obie nerki nie działają wystarczająco dobrze, aby skutecznie filtrować produkty przemiany materii z organizmu. Może to prowadzić do wyższego poziomu retencji płynów w różnych częściach ciała. Choroba nerek, znana również jako nefropatia, to stan, w którym nerki są uszkodzone i nie mogą prawidłowo filtrować krwi. Nerki pełnią ważną funkcję w organizmie, ponieważ pomagają usuwać produkty przemiany materii i nadmiar płynów z organizmu.

Ostra choroba nerek to nagły, zwykle odwracalny i potencjalnie zagrażający życiu stan, który atakuje nerki. Pacjenci z tym stanem często mają objawy, takie jak nudności, wymioty i zawroty głowy. Leczenie ostrej choroby nerek może obejmować hospitalizację w celu przyjmowania płynów i elektrolitów lub w niektórych przypadkach dializę.

Rodzaje leczenia chorób nerek

Choroba nerek to poważny stan. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą i kamieniami nerkowymi. Istnieją trzy rodzaje leczenia chorób nerek:

  • Transplantacja: Odnosi się do chirurgicznego usunięcia jednej lub obu nerek osobie ze zdrowymi nerkami i przeszczepienia ich innej osobie z niewydolnością nerek.
  • Dializa nerek: zastosowanie zewnętrznego urządzenia do filtrowania toksyn i dodatkowego płynu z organizmu poprzez przepuszczanie ich przez rurki przymocowane do igieł wprowadzonych do dużej żyły w ramieniu lub nodze.

Niektóre z najczęstszych metod leczenia chorób nerek to dializa, dializa otrzewnowa i przeszczep nerki. Dializa polega na usuwaniu produktów przemiany materii z krwi za pomocą urządzenia poza ciałem, podczas gdy dializa otrzewnowa usuwa produkty przemiany materii poprzez wypompowywanie ich z brzucha za pomocą rurki wprowadzonej przez pępek. Przeszczep nerki polega na chirurgicznej wymianie jednej lub obu nerek na zdrowe, pochodzące od kogoś, kto zmarł lub oddał jedną z nich.