Chodniki, podjazdy i tarasy często są wyłożone kostką brukową. Nic jednak dziwnego — bruk jest nie tylko trwały, ale i estetyczny. Jego jedynym minusem jest podatność na zabrudzenia. Z tym jednak można sobie poradzić, dobierając odpowiednie czyszczenie. Jak wygląda mycie kostki brukowej z różnych zabrudzeń?

Jak wygląda mycie kostki brukowej z różnych zabrudzeń?

Jak często myć kostkę brukową?

Brudna kostka brukowa szpeci przydomową przestrzeń. Niekorzystnie wpływa także na aranżację ogrodu. Bruk należy czyścić przynajmniej 3 razy w roku. Kiedy?

Na wiosnę usuń wszystkie pozostałości po topniejącym śniegu i naloty, które spowodowała wilgoć. Z kolei latem jest najlepszy czas, aby pozbyć się mchów i chwastów ze szczelin między kostkami. Jesień jest idealną porą, aby zaimpregnować kostkę brukową. Nie zapomnij też o jej regularnym zamiataniu. Dzięki temu pozbędziesz się butwiejących liści, które mogłyby spowodować przebarwienia. Jeśli Ci się wydaje, że zimą wystarczy tylko odśnieżyć kostkę i posypać ją solą, jesteś w błędzie. Sól niszczy bruk, osłabiając jego zewnętrzną warstwę. W efekcie pozostają na nim brzydkie, białe osady. Aby nie zniszczyć kostki brukowej, lepiej jest posypywać ją piaskiem (który zawsze można zmieść). 

Usuwanie mchu i chwastów z kostki brukowej 

Mchy i chwasty są nie tylko nieestetyczne, ale rosnąc, mogą unosić powierzchnię kostki nad ziemią. Dlatego właśnie musisz się ich regularnie pozbywać. Pieląc przestrzenie pomiędzy kostkami, skutecznie unikniesz kolein. Na pewno błędem jest wykopywanie roślin łopatką i ciągnięcie ich, by wyrwać je z korzeniami. Tym sposobem możesz poluzować kostki i naruszyć ich strukturę. Przydadzą Ci się zatem odpowiednie narzędzia. 

Użyj drucianej szczotki. Dzięki niej pozbędziesz się nie tylko mchu i chwastów, ale także zaschniętego błota. 

Mimo że szczotka druciana nie rysuje kostek, zdecyduj się na model z wąskim włosiem. Dotrze ono do wszystkich szczelin między kostkami i usunie rośliny razem z korzeniami. 

Innym sposobem, aby pozbyć się mchu, jest wykorzystanie palnika gazowego. Takie „opalanie” niechcianych roślin, sprawia, że już nie odrastają. Taka metoda pracy pozwala pozbyć się chwastów i mchów, nawet gdy porastają duże połacie kostki.

Oczywiście możesz też użyć specjalnych środków chemicznych. Jednak nie zaleca się stosowania szkodliwych herbicydów. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się preparaty do czyszczenia chodnika. 

Mycie kostki brukowej z osadów wapiennych

To, że na kostce brukowej pojawiają się wykwity, jest wynikiem działania grzybów i pleśni, ale także erozji samego kamienia. Wykwity wapienne wytwarzają się samoistnie pod wpływem wilgoci. O ile nie są szkodliwe, o tyle szpecą kostkę brukową. Pozbędziesz się ich, używając myjki ciśnieniowej. Woda pod ciśnieniem usunie osady, wykwity, pleśnie i grzyby. Jeśli wybierzesz urządzenie o długiej dyszy, dodatkowo zadbasz o komfort swojego kręgosłupa (nie będziesz musiał się schylać). Kiedy osady są wyjątkowo uporczywe, wykorzystaj odrobinę detergentu. Oczywiście metoda ta sprawdzi się wyłącznie w przypadku nikłych zabrudzeń. Większe usuniesz, sięgając po profesjonalne preparaty. Te na bazie kwasów walczą z pleśniami i grzybami, a dodatkowo zabezpieczają powierzchnię kostki. Pamiętaj tylko, aby dokładnie spłukać je wodą.  

Plamy z oleju, gumy do żucia i zaprawy — jak pozbyć się ich z kostki brukowej?

Zacieki z tłuszczu powstają przeważnie przez nieuwagę. A to wyleje się olej silnikowy, a to gdzieś kapnie tłuszcz z grillowanego mięsa. Co wtedy robić? Liczy się czas Twojej reakcji, czyli im szybciej zauważysz plamę, tym lepiej. Świeżą, tłustą plamę posyp piaskiem. Surowiec ten prędko wchłonie nadmiar oleju. Po chwili usuń piach i umyj zalane miejsce dedykowanym środkiem petrochemicznym. Czasami, kiedy powyższe metody zawodzą, konieczne jest piaskowanie. Jednak pozostaw to zadanie wykwalifikowanej ekipie. 

Plamę po gumie do żucia usuniesz myjką ciśnieniową. Jeśli woda pod ciśnieniem będzie miała temperaturę około 150 stopni Celsjusza, rozpuści gumę i plama szybko zniknie.

Z kolei ślady po zaprawie lub farbie natychmiast zwilż wodą. Potem użyj specjalnego środka z kwasem nieorganicznym. Następnie umyj powierzchnię kostki gąbką lub szczotką. Jeśli ten sposób zawiedzie, polej zabrudzone miejscem koncentratem preparatu chemicznego. Tylko nie zapomnij dokładnie spłukać kostki brukowej. 

Jeśli zabrudzenia na Twojej kostce są niewielkie, usuniesz je sam. Jednak działania takie jak piaskowanie warto zostawić sprawdzonej ekipie. Fachowcy nie tylko umyją bruk, ale także go zaimpregnują. Dzięki temu Twoja kostka będzie odporna na czynniki atmosferyczne i zabrudzenia. Dodatkowe efekty, jakie daje impregnacja (na przykład „mokra kostka”), sprawią, że Twój bruk odzyska dawny kolor i blask. 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.elevatio.pl/czyszczenie-mycie-kostki-brukowej.html