Wiele osób, szczególnie w okresie wakacyjnym, mając nadzieję na szybki zarobek podejmuje decyzje o wyjeździe do pracy za granicę. Bywa niestety, że taka świetna okazja okazuje się fikcją, a osoby które z niej skorzystały stają się ofiarami handlu ludźmi. Policjanci radzą na co szczególnie należy zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się wyjechać.

Perspektywa szybkich i przede wszystkim własnych pieniędzy kusi głównie młodych ludzi. Zdarza się, że propozycję wyjazdu do pracy za granicę przyjmują od osób poznanych przypadkowo np. na imprezie lub przez internet. Często takie pozornie świetne oferty kuszą brakiem wymogu znajomości języka i kwalifikacji. Bywa niestety, że osoby werbujące do takich prac nie mają nic wspólnego z legalnym pośrednictwem pracy. Wyjazd zazwyczaj organizowany jest w dużym pośpiechu. Na miejscu osoby są zmuszane do niewolniczej pracy, a warunki bytowe okazują się fatalne. Zdarza się również, że organizatorzy zabierają dokumenty „pracownika”. Taka osoba staje się wówczas ofiarą handlu ludźmi.

Jeśli planujesz znalezienie pracy za granicą przestrzegaj następujących zasad:

  • Nie przyjmuj ofert pracy od osób, których nie znasz lub znasz słabo – jeśli planujesz podjęcie pracy za granicą, skorzystaj z pomocy urzędu pracy lub legalnie działającego pośrednika.
  • Upewnij się, że firma lub osoba oferująca pracę istnieje faktycznie. Uważnie czytaj dokumenty! W szczególności te, które wymagają Twojego podpisu. Nigdy nie podpisuj dokumentu, którego treści nie rozumiesz!
  • Zbierz informacje o kraju, do którego wyjeżdżasz – dowiedz się np. jak regulowane jest zatrudnianie obcokrajowców, zwłaszcza poza Unią Europejską. Zanotuj i zabierz ze sobą adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego wyjeżdżasz.
  • Sprawdź ważność swoich dokumentów oraz ubezpiecz się (od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia).
  • Zrób kserokopie dokumentów, które ze sobą zabierasz np. paszportu, umowy o pracę itp. Kserokopie te zostaw osobom bliskim, które zostają w kraju.
  • Zostaw bliskim adres, pod którym będziesz przebywać, a także numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska osób, z którymi wyjeżdżasz.
  • O każdej zmianie miejsca pobytu, informuj bliskich. Ustal z rodziną to, jak często i o jakiej porze dnia będziesz się z nimi kontaktować. Ustalcie również formę przekazania informacji, że dzieje się z Tobą coś niepokojącego, zwłaszcza, gdy nie będziesz móc powiedzieć o tym wprost. Może to być z pozoru mało istotne słowo, hasło lub zdanie.
  • Uważaj na oferty pracy, pod którymi widnieje jedynie numer telefonu kontaktowego. Upewnij się, że dany pośrednik wysyłał już ludzi do pracy za granicę. Pamiętaj, że agencja zatrudnienia kierująca do pracy za granicą ma obowiązek zawarcia umowy z osobą kierowaną do pracy!

Sprawdzone i wiarygodne oferty pracy za granicą możesz znaleźć m. in. na stronie internetowej

Europejskich Służb Zatrudnienia

i

Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia

.