Higiena wzroku - jak dbać o oczy na co dzień?

Według danych WHO ponad 2 mld ludzi na całym świecie cierpi na różnego rodzaju zaburzenia wzroku. Wśród najczęściej występujących problemów wymienia zaś krótkowzroczność, dalekowzroczność, zaćmę i jaskrę. Jakie znaczenie w ich rozwoju ma higiena wzroku? I jak należy dbać o oczy?

Dlaczego należy dbać o oczy?

Nie ma żadnych wątpliwości, jak ważny w codziennym życiu jest dobry wzrok. To dzięki niemu możesz poznawać otoczenie, czytać oraz swobodnie się poruszać. Jednocześnie trzeba pamiętać, że oczy są stale narażone na kontakt ze szkodliwymi czynnikami, takimi jak zanieczyszczenia, kurz lub pył. I choćby z tego powodu warto troszczyć się o ich kondycję.

Pogorszenie wzroku nie zawsze ma związek z wiekiem lub predyspozycjami genetycznymi. Oczy mogą ulec przemęczeniu z wielu różnych powodów, m.in. w wyniku długotrwałej pracy przy komputerze. Efektem bywa zaś pieczenie, zaczerwienienie oraz przekrwienie oczu. Prowadzi to w dalszej perspektywie do zaburzenia ich fizjologicznych funkcji, a następnie rozwoju wad wzroku. Konsekwencje mogą być bardzo poważne, dlatego należy dbać o oczy każdego dnia.

Na czym polega higiena wzroku?

Higiena oczu to codzienne czynności, które mają za zadanie utrzymać wzrok w jak najlepszej kondycji. Nie są to więc typowe zabiegi pielęgnacyjne, lecz profilaktyczne działania i zachowania. Dlaczego warto je stosować? Właściwa higiena może zapobiec przemęczeniu oczu, polepszając codzienny komfort, a w niektórych przypadkach nawet ochronić przed rozwojem poważnych wad. Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady.

Nawilżanie oka

Odpowiednie nawilżenie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania oka. Dba o to wydzielany przez gruczoły łzowe płyn, dzięki któremu oczy oczyszczają się w naturalny sposób. Niestety jego ilość nie zawsze jest wystarczająca, a unoszące się w powietrzu pył, kurz i smog mogą powodować zmiany w składzie łez. Jak samodzielnie zwiększyć nawilżenie oczu?

 • zwiększ kontakt ze świeżym powietrzem,

 • regularnie wietrz mieszkanie oraz stosuj nawilżacze powietrza,

 • unikaj patrzenia prosto w słońce,

 • kilka razy dziennie przemywaj oczy wodą,

 • jak najczęściej mrugaj.

W przypadku wystąpienia objawów suchości oczu (pieczenie, przekrwienie, uczucie piasku pod powiekami), warto stosować sól fizjologiczną lub krople do oczu.

Bezpieczna praca przy komputerze

Korzystanie z komputera lub urządzeń mobilnych, a także oglądanie telewizji może przynosić negatywne skutki dla narządu wzroku. W trakcie wpatrywania się w ekran znacznie rzadziej mrugamy, a jaskrawe oświetlenie powoduje nadwyrężanie oczu. Aby temu zapobiec, warto przestrzegać następujących zasad:

 • między twarzą a ekranem powinna być zachowana odległość min. 70 cm,

 • górny brzeg monitora ma znajdować się poniżej poziomu oczu,

 • monitor należy ustawić bokiem (nie przodem lub tyłem) do okna,

 • w trakcie pracy przed monitorem rób krótkie przerwy co godzinę,

 • ustaw parametry ekranu tak, żeby obraz był stabilny i kontrastowy.

Odpowiednie oświetlenie

Najzdrowsze dla oczu jest naturalne światło słoneczne. Sztuczne oświetlenie może bowiem powodować przemęczenie wzroku, a także zmniejszać ilość płynu łzowego. Oczywiście nie da się z niego całkowicie zrezygnować. Możesz jednak zadbać o to, aby było jak najmniej szkodliwe dla oczu. Spróbuj zatem:

 • unikać zimnego i ostrego światła, które męczy wzrok (najzdrowsze jest światło ciepłe),

 • zadbać o rozproszenie światła (możesz połączyć np. oświetlenie sufitowe ze ściennym),

 • nie oglądać telewizji w ciemnych pomieszczeniach.

Odpowiednie oświetlenie (a raczej jego brak) jest niezwykle ważne także w sypialni. Przed pójściem spać należy zniwelować wszelkie źródła światła i zasłonić rolety.

Pamiętaj o regularnych badaniach wzroku

Istotnym elementem higieny wzroku są regularne badania oczu. Osobom dorosłym standardowo zaleca się kontrolę co 2 lata (co rok jeśli posiadasz problemy ze wzrokiem). W przypadku wystąpienia wady niezbędna jest zaś jej korekcja. Najczęściej stosuje się w tym celu okulary lub soczewki. Co będzie lepsze? Jeśli nie chcesz zmieniać swojego wyglądu, idealne będą soczewki kontaktowe. Są niewidoczne gołym okiem, a ilość ich rodzajów umożliwia doskonałe dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

Ważne jest również, aby wybierać soczewki wysokiej jakości, od sprawdzonych producentów. To soczewki, które są bezpieczne i wygodne w noszeniu. A znajdziesz je w Trendy Opticians, sieci salonów, oferującej wysokiej jakości produkty. Wykonasz tu także kompleksowe badanie: umów się na wizytę i ciesz się doskonałym wzrokiem.