Spawanie to jedna z popularniejszych metoda spawania. Wykorzystuje się ją w przypadku 65% spawań łukowych. Oprócz niej wyróżnia się spawanie żużlowe, łukiem krytym, plazmowe i elektryczne.
Zaletą spawania urządzeniem MIG MAG jest to, że stabilnie połączysz z jego pomocą różne powierzchnie oraz materiały. Używając spawarki MIG MAG, wyregulujesz także parametry urządzenia, dzięki czemu Twoja praca stanie się komfortowa.
MIG MAG — technika spawania z zastosowaniem gazów aktywnych i obojętnych
Spawanie MIG (z angielskiego Metal Inert Gas) jest metodą spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. Funkcję spoiwa pełni tu drut elektrodowy. Spawając MIG, wykorzystujesz jedynie szlachetne gazy osłonowe: hel, argon, a także metale nieżelazne.
Z kolei spawanie metodą MAG to nic innego jak spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych (Metal Active Gas). Zaliczają się do nich: dwutlenek węgla, jak również mieszanki gazów zawierające tlen, dwutlenek węgla i argon. Techniką MIG MAG spawa się stale wysokostopowe, niskostopowe oraz niestopowe.
Jak spawać spawarką MIG MAG?
Kiedy spawasz metodą MIG MAG, łuk jarzy się pomiędzy elementem spawanym a drutem elektrodowym. Do zajarzenia łuku dochodzi, gdy drut zetknie się ze spawanym materiałem. Ów topiący się drut stosuje się jako dodatkowy materiał.
W celu ochrony łuku spawalniczego przed reaktywnym tlenem z otoczenia, przez dyszę gazową wypływa gaz osłonowy. Wypierając tlen podczas spawania, sprawia, że ani jeziorko spawalnicze, ani spoina się nie utleniają.
Gdzie stosuje się spawanie MIG MAG?
Spawarka MIG MAG, zwana także półautomatem spawalniczym lub migomatem, jest niezastąpiona w wielu warsztatach i zakładach przemysłowych. Spawanie MIG MAG stosuje się w przemyśle ciężkim, maszynowym, w stoczniach, podczas wytwarzania konstrukcji stalowych, rurociągów, jak również zbiorników ciśnieniowych. Z tej techniki spawania korzystają także branże remontowe oraz konserwacyjne.
Parametry spawania migomatem
Zanim zaczniesz spawać, dobierz parametry spawarki MIG MAG. Kiedy spawasz, cały czas obserwuj kształt spoiny. Utrzymuj stałą pozycję oraz odległość uchwytu od spawanego materiału. Spawając MIG MAG, skupiaj się na tym, aby stworzyć dobrą jakość spoiny. Bądź uważny i staraj się nie popełnić błędów. Jeśli je zauważysz, przerwij pracę, a następnie ją wznów. Nie bez znaczenia dla procesu spawania, jak i jakości spoiny są parametry spawarki MIG MAG. Jak je dobrać, aby spawanie stało się komfortowe i szybkie?
Zakres prądu spawania
Jest to jeden z tych parametrów, który określa, jakie możliwości ma migomat. To na jego podstawie zorientujesz się, jakiej grubości materiały możesz spawać. Milimetr spawanego materiału wymaga tego, aby zastosować prąd o natężeniu 30-40 A. Zatem jeśli chcesz spawać materiały o grubości 3-4 milimetrów, moc Twojej spawarki MIG MAG powinna wynosić 140-160 A.
Zasilanie urządzenia MIG MAG
Urządzenia, jakimi są migomaty, dzielimy na te zasilane z sieci 230 V (jednofazowe) i zasilanie z sieci trójfazowej - 3 × 400 V. Do prac amatorskich w przydomowym warsztacie zastosuj sprzęt 220 V, natomiast do prac profesjonalnych - 3 × 400 V.
Cykl pracy spawarki
To kolejny parametr, który wskazuje, jaki jest dostępny zakres mocy urządzenia MIG MAG. Mówi on o możliwościach spawarki, czyli przez jaki czas możesz z niej korzystać, nie robiąc przerw. Cykl pracy określa, jak długo w ciągu 10 minut możesz spawać ciągiem półautomatem o wybranym natężeniu. Przykładowo natężeniem 170 A w cyklu pracy 35% możesz spawać 3,5 minuty, natomiast 6,5 minuty spawarka powinna „odpoczywać”, czyli stygnąć.
Wiesz już, jak spawać migomatem. Półautomaty spawalnicze to najczęściej sprzęty kompaktowe. Jednak do pracy profesjonalnej zainwestuj w urządzenie z podajnikiem. Kiedy pracujesz na większych konstrukcjach, swoboda ruchu jest czymś koniecznym. Dzięki wydzielonemu podajnikowi nie kłopoczesz się przemieszczaniem całej spawarki.
Sprawdź naszą ofertę na stronie https://migomat.com.pl/migomat-spawarki-mig-mag