Polska branża transportowa przeżywa kryzys. Brakuje w niej aż 150 tysięcy kierowców ciężarówek i TIR-ów. Nasi młodzi rodacy nie garną się do zawodu, ponieważ praca za kółkiem do łatwych nie należy. Do tej pory luki kadrowe w sektorze transportu wypełniali Ukraińcy, jednak wojna w ich kraju spowodowała, że wielu z nich wyjechało bronić ojczyzny. Nasi przedsiębiorcy coraz chętniej patrzą na kraje azjatyckie jako potencjalne źródło pracowników. Jednym z takich państw jest Bangladesz. Dlaczego warto pozyskać stamtąd kierowców?

Kierowcy ciężarówek i TIR-ów z Bangladeszu — uratują polski transport

Dlaczego w naszym kraju brakuje kierowców ciężarówek i TIR-ów?

Kryzys związany z brakiem kadry dotknął także i naszą branżę transportową. Młodzi ludzie nie chcą uczyć się zawodu, ponieważ w Polsce kierowca ciężarówki i TIR-a nie cieszy się szacunkiem. To jedna strona medalu. Druga wiąże się z faktem, że praca za kółkiem do łatwych się nie zalicza. Kierowca zawodowy nieraz spędza długie tygodnie w trasie, oddalony od rodziny. Prawo również nie ułatwia uczniom szkół zawodowych podjęcia pracy w zawodzie kierowcy. Obecnie egzaminy przeniesiono do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, co obniżyło ich zdawalność. Stanowi to poważne utrudnienie dla polskich firm transportowych, które borykają się z brakiem kadry. Jednak niedobory kierowców to problem nie tylko przedsiębiorstw. Jeśli taka sytuacja potrwa dłużej, jako społeczeństwo możemy spodziewać się opóźnień w łańcuchu dostaw i pustych sklepowych półek.

Brak kierowców, czyli problem na ogromną skalę

Aby zrozumieć skalę problemu braku kierowców, trzeba przyjrzeć się statystykom. One natomiast nie pozostawiają złudzeń. Optymalny współczynnik zatrudnienia kierowcy wynosi 1,5 etatu na jeden pojazd. Duże firmy oscylują przy współczynniku w granicy 1,1 na pojazd, natomiast małe - 0,9 kierowcy na pojazd. Trzeba do tego dodać, że średnia wieku kierowcy już teraz wynosi 60 lat. Niedługo ci, którzy jeszcze pracują w zawodzie, odejdą na emeryturę, a wtedy polski transport czeka zapaść.

Bangladesz — piękno na pokaz

Bangladesz staje się kierunkiem ekspansji biznesowej. Nic jednak dziwnego — kraj ten dysponuje ogromną siła roboczą i wciąż rozwijająca się gospodarką. Piękna dzika przyroda i zapierające dech w piersiach krajobrazy to tylko ułamek prawdy o Bangladeszu, która widzą Polacy wyjeżdżający do tego kraju na wakacje. Obok świeżych owoców i słodkiej herbaty rzeczywistość w Bangladeszu to także slumsy i praca ponad siły. Widać to na przykładzie fabryk fast fashion, gdzie pracownicy za kilka dolarów dziennie szyją ubrania na akord. Mordercze warunki i niskie płace sprawiają, że obywatele Bangladeszu chętnie przyjeżdżają do państw europejskich w celach zarobkowych.

Kierowcy ciężarówek i TIR-ów z Bangladeszu — ratunkiem dla naszego sektora transportu?

Kierowcy ciężarówek i TIR-ów to ratunek dla polskiego sektora transportu. Na Górnym Śląsku, w Tychach już od jakiegoś czasu Azjaci zostają kierowcami. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ według raportu ze śląskiego urzędu pracy w województwie tym brakuje ponad 2 tysięcy zawodowych kierowców. Obywatele z Bangladeszu doskonale odnajdują się w polskich realiach. Nasz kraj jawi im się jako idealny do pracy i do życia. Nasi przedsiębiorcy cenią sobie współpracę z Azjatami. Wykazują się oni sumiennością, rzetelnością i motywacją. Niestety, cech tych próżno szukać u naszych rodaków. Kierowcy ciężarówek i TIR-ów z Bangladeszu to wykwalifikowani pracownicy. Nasz rząd stale pracuje nad ustawą, której celem jest ułatwienie zatrudniania obywateli spoza UE. W przyszłości kraje takie jak Bangladesz, Indie i Filipiny mogą stać się głównym kierunkiem ekspansji naszych firm transportowych, ale także budowlanych i produkcyjnych.

Kierowcy z Bangladeszu uratują naszą gospodarkę, zapełniając luki kadrowe. Pracodawcy, którzy nawiążą współpracę z agencją pracy tymczasowej, pozyskają wykwalifikowanych kierowców z Azji. Owa agencja zajmie się ich rekrutacją, transportem i zakwaterowaniem, jak również wszelkimi kwestiami formalnymi związanymi z legalizacją pobytu cudzoziemców w naszym kraju. Firma zewnętrzna wesprze polskie przedsiębiorstw transportowe także jeśli chodzi zatwierdzenie kwalifikacji zawodowych kierowców z Bangladeszu. Warto zatem zdecydować się na tego typu współpracę i oszczędzić finanse oraz nerwy.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.dpworkers.pl/pracownicy-z-bangladeszu.html