Praca w branży IT daje niezwykłe możliwości każdemu, kto chce mieć styczność z nowymi technologiami. Czasem najtrudniej jest jednak zacząć. Jak więc przygotować się do takiej pracy i co zrobić, aby mieć jak największe szanse na rynku? Poza zaangażowaniem i doświadczeniem ważne jest kilka prozaicznych kwestii.
Jak szukać – ogłoszenia, serwisy rekrutacyjne, składanie CV
Branża IT stale poszukuje nowych pracowników, dlatego niektóre rekrutacje na dane stanowiska prawie cały czas pozostają otwarte i powstają nowe, co widać m.in. po ogłoszeniach w portalach rekrutacyjnych. Sprawdzając oferty pracy IT np. w Katowicach na No Fluff Jobs, poszukiwani są pracownicy na podstawowe stanowiska, np. manager lub kierownik. Wiele ogłoszeń dotyczy także osób bez doświadczenia, jak i z wieloletnim stażem. Ponadto mile widziani są specjaliści nie tylko od programowania, ale np. zarządzania bazami danych, testerzy oprogramowań, analitycy i konsultanci.
Najwięcej ofert można znaleźć na portalach rekrutacyjnych. Ten sposób aplikowania jest najwygodniejszy, ponieważ w pełni zdalny, najszybszy i najłatwiejszy dla rekruterów do oceny. Firmy same wychodzą z inicjatywą i to właśnie tam dostępnych jest najwięcej ogłoszeń różnych przedsiębiorców z rozmaitych branż, w tym także IT.
Co powinno znaleźć się w CV?
Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w dużej mierze zależy od tego, czy CV kandydata będzie interesujące dla HR-u. W tym wypadku poza ukończonymi studiami czy kursami liczy się praktyka, dlatego dobrze zamieścić portfolio lub wskazać, gdzie można zobaczyć zrealizowane projekty – niezależnie od tego, czy są one komercyjne, czy własne. Dzięki temu rekruterom łatwiej jest ocenić poziom posiadanych przez kandydata umiejętności, czy stylu pracy, co pozwala na znalezienie osób najlepiej nadających się do zespołu.
Posiadane doświadczenie liczy się o wiele bardziej niż wykształcenie. Oczywiście, jest ono potwierdzeniem zdobytych umiejętności, jednak bardziej od tego, co na papierze liczy się to, co umie się w praktyce.
Wymagania
Podstawowym wymaganiem w branży IT jest znajomość języków programowania. Nie do każdej pracy są one niezbędne, jednak dzięki zdolności posługiwania się nimi współpraca między osobami w zespole będzie prostsza i sprawniejsza.
W branży techniki informatycznej duży nacisk kładzie się na umiejętności miękkie, takie jak np. umiejętność rozwiązywania problemów, zdolność wskazania błędów, cechy przywódcze, praca w grupie, asertywność, czy dokładność i sumienność w wykonywaniu powierzonych zadań.
Dzięki takim cechom zespół staje się o wiele bardziej wydajny. To zasługa project managera, który potrafi mądrze zarządzać swoim zespołem oraz wie, jak zmobilizować pracowników i dopilnować ostatecznych terminów. Natomiast deweloperzy w zespole powinni potrafić dobrze organizować czas swojej pracy, aby programy były pisane zgodnie z deadline’ami, a testerzy wyłapywać błędy i natychmiast je zgłaszać.
Praca nie tylko po studiach w IT
Coraz więcej pracowników po studiach zupełnie niezwiązanych z branżą IT aplikuje na stanowiska związane z nowymi technologiami. Wynika to z kilku czynników, wśród których można wymienić np. przebranżowienie. Sporo osób zachęconych zarobkami i łatwym systemem awansu decyduje się wziąć udział w kursach doszkalających online, webinarach i płatnych zajęciach, dzięki którym będą mogły znaleźć prace w IT. Zazwyczaj uczą się na własną rękę lub korzystają z wiedzy udostępnianej bezpłatnie.
Kolejnym powodem, przez który coraz więcej osób pracuje w technice informatycznej, z różnym wykształceniem, to stopniowe oddziaływanie nowych technologii na inne dziedziny gospodarki i życia. Potrzebni są specjaliści z różnych sektorów, którzy uzupełnią braki kadrowe związane z nowo powstałymi miejscami pracy. W ten sposób kształtują się nowe zawody, np. w medycynie, budownictwie czy socjologii, które łącza w sobie dobrze znane dziedziny i poszerzają je o możliwości technologii, sztucznej inteligencji i algorytmów.