Jak, kiedy rozpocząć budowę farmy fotowoltaicznej?

Jak rozpocząć budowę farmy fotowoltaicznej? Kiedy jest to możliwe? Jak to wygląda od strony technicznej, prawnej, organizacyjnej? Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać przy uruchamianiu farmy fotowoltaicznej.

Budowa farmy fotowoltaicznej – co trzeba wiedzieć?

Budowa instalacji do wytwarzania prądu to konieczność montażu konstrukcji, na których zostaną umieszczone moduły, panele pod odpowiednim kątem, inwertery. Po tym następuje montaż i podłączenie do stacji transformatorowej. To prace, które wymagają wiedzy i doświadczenia. Na szczęście budowa farmy fotowoltaicznej może być dużo prostsza z pomocą sigmapolska.pl, gdyż firmy tego typu nie tylko opracowują projekt, ale też realizują inwestycję, a nawet oferują wsparcie poinwestycyjne. Dzięki temu cały proces jest nadzorowany przez fachowców.

Jaka działka do założenia farmy fotowoltaicznej?

Przede wszystkim do założenia farmy fotowoltaicznej potrzebny jest odpowiedni grunt. Co to oznacza? Farma PV nie może być zacieniona. Ale to najmniejszy problem. Bardzo ważne jest, zanim wykupi się działkę z myślą o budowie elektrowni, by sprawdzić, jakie są zapisy w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego. Najwięcej farm fotowoltaicznych powstaje w obszarach, które go nie posiadają. Jeśli bowiem jest uchwalony, to na pewno są w nim ograniczenia co do wybudowania elektrowni. Warto wiedzieć, że działka musi zostać zaliczona do gruntu IV klasy lub niższej. A żeby to wszystko utrudnić, dobrze by miała zarówno dostęp do drogi publicznej, jak i warunki techniczne umożliwiające podpięcie do sieci energetycznej.

Kiedy rozpocząć budowę farmy PV?

Budowę farmy fotowoltaicznej można rozpocząć po uzyskaniu odpowiednich decyzji. Najpierw konieczny jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Później niezbędne jest zaprojektowanie farmy fotowoltaicznej. To konieczne do wniosku o pozwolenie na budowę. Potrzeba decyzji środowiskowej, warunków przyłączenia do sieci. Aby wybudowanie farmy fotowoltaicznej było możliwe, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, trzeba jeszcze mieć koncesję URE na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Wydaje ją Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. To właśnie koncesja stanowi tytuł prawny umożliwiający sprzedaż energii elektrycznej. Bardzo ważne jest, by otrzymać ją jeszcze przed fizycznym rozpoczęciem inwestycji. Nie można rozpocząć prac budowlanych wcześniej niż po otrzymaniu promesy wydania koncesji. To niejako obietnica od URE, że gdy farma fotowoltaiczna powstanie i przejdzie odbiór techniczny, to będzie ją można legalnie uruchomić.

Jak rozpocząć budowę farmy fotowoltaicznej?

Gdy już otrzyma się pozwolenie na budowę i promesę koncesji z URE, to można skontaktować się z wykonawcą i rozpocząć budowę farmy fotowoltaicznej. Aby instalacja do wytwarzania prądu mogła stanąć, konieczne jest więc przede wszystkim uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Sama budowa jest szybka. Formalności to długi etap. Jednak po jego zakończeniu można szybko postawić instalację i czerpać energię ze słońca.