Niepokojące zmiany skórne – jak się ich pozbyć?

Zmiany skórne, takie jak pieprzyki i znamiona trzeba uważnie obserwować, a gdy ich wygląd nas zaniepokoi, skonsultować się z lekarzem. Usuwanie podejrzanych zmian skórnych to najlepsza profilaktyka nowotworów skóry. Podpowiadamy, jak monitorować znamiona i pieprzyki oraz jakie metody ich usuwania są najlepsze.

Zmiany skórne – które powinny nas zaniepokoić?

Mało kto może pochwalić się zupełnie jednolitą skórą bez śladu piegów, pieprzyków czy znamion. Zmiany skórne to coś normalnego, czego nie trzeba się bać, a jedynie kontrolować ich wygląd i reagować, gdy zaczynają się zmieniać lub pojawia się ich większa liczba. Cechy zmian skórnych, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza, można rozpoznać, stosując tzw. metodę ABCDE (od pierwszych liter słów określających cechy znamienia w języku angielskim):

  1. asymetria (asymmetry) – pieprzyk ma wyraźnie nieregularny kształt;
  2. nierówne granice (borders) – zmiana skórna ma „poszarpane” brzegi;
  3. nietypowy kolor (colour) – barwa znamienia jest niejednolita, widać ciemniejsze plamki;
  4. duża średnica (diameter) – zmiana ma szerokość większą niż 0,5 cm;
  5. zmiana ewoluuje (evolution) – pieprzyk powiększa się, zmienia swój kształt.

Wskazaniem do usunięcia zmiany skórnej jest oczywiście jej niepokojący charakter, ale też nieestetyczny wygląd, zwłaszcza gdy umiejscowiona jest w widocznym miejscu, np. na twarzy. Do dermatologa powinniśmy również zgłosić się, gdy znamię czy brodawka nam w jakiś sposób przeszkadza, np. zahacza się o biżuterię lub ubrania.

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza. Sprawdzonym narzędziem w usuwaniu zmian skórnych jest laser CO2, dostępny m.in. w warszawskiej Klinice Miracki. Tryb pracy urządzenia dopasowywany jest do głębokości i wielkości zmiany. Laser CO2 emituje niewidzialne światło o długości fali 10 600 nm, które jest doskonale pochłaniane przez wodę. W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Na skutek tego zmiana skórna znika, a w jej miejscu pojawia się niewielki, powierzchniowy strupek, który później odpada, odsłaniając zdrowy, zaróżowiony naskórek. Po pewnym czasie miejsce po usunięciu zmiany staje się takie samo, jak otaczająca go tkanka. Bardzo często wystarcza tylko jeden zabieg, aby całkowicie pozbyć się niechcianej zmiany. Czasem wymagany jest kolejny zabieg, co ma miejsce w przypadku rozległych i głębokich zmian.

Kiedy laser jest lepszy od skalpela?

Laserowe usuwanie zmian skórnych to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się znamion, pieprzyków i brodawek o łagodnym charakterze. Podczas konsultacji wstępnej lekarz ocenia zmianę i decyduje, jak ją usunąć – przy pomocy lasera czy skalpela. Jeśli nie ma przeciwwskazań, wybór pada na laser, ponieważ jest to metoda bardzo precyzyjna, nie wymaga zastosowania szwów i nie pozostawia blizn. Poza tym skóra po zastosowaniu lasera goi się bardzo szybko.

Metodę chirurgiczną stosuje się zawsze wtedy, gdy istnieje najmniejsze nawet podejrzenie, że zmiana skórna może mieć charakter nowotworowy oraz wtedy, gdy u pacjenta występują przeciwwskazania do zastosowania lasera. Chirurgiczne usuwanie znamion polega na wycięciu ich wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki, aby usunąć całą zmianę chorobową i zapobiec rozprzestrzenianiu się ewentualnej choroby nowotworowej. Pobrany fragment tkanki poddawany jest następnie badaniom histopatologicznym, podczas których można stwierdzić, czy zmiana skórna była łagodna, czy złośliwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej o metodach usuwania zmian skórnych? Skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.