Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mysłowice

Mysłowicka drogówka prowadziła wczoraj akcję "Bezpieczny pieszy". Jej celem było zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Stróże prawa wspierani byli przez Ruchome Stanowisko Dowodzenia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W trakcie działań mundurowi ujawnili w sumie 38 wykroczeń popełnionych przez kierujących.

Wczoraj na terenie naszego miasta policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania pn. „Bezpieczny Pieszy”. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, bowiem to oni stanowią szczególnie zagrożoną grupę ze wszystkich użytkowników dróg. Mundurowi obserwowali przejścia dla pieszych, skrzyżowania oraz miejsca, w których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych uczestników ruchu. W działaniach wykorzystano Ruchome Stanowisko Dowodzenia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, które rejestrowało niezgodne z przepisami zachowania kierowców. RSD to samochód wyposażony w kamery, które dają możliwość bardzo dokładnej obserwacji wybranego terenu, czy też odcinka drogi. Policjanci drogówki wykorzystują go najczęściej do nadzoru dróg, na których często dochodzi do łamania przepisów przez uczestników ruchu.

Podczas kilkugodzinnych działań mundurowi odnotowali łącznie 38 wykroczeń popełnionych przez kierujących. Większość z nich dotyczyła niestosowania się do sygnalizacji świetlnej i wyprzedzania przed przejściem dla pieszych. Nieprawidłowe zachowania w stosunku do pieszych uczestników ruchu drogowego są bardzo niebezpieczne, i dlatego też taryfikator przewiduje surowe kary za te wykroczenia. Za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim narażamy się na mandat karny w wysokości 200 zł i aż 10 punktów karnych. Mandat w wysokości 500 zł i także 10 pkt karnych grozi natomiast za omijanie pojazdu, których jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

  • policjant ruchu drogowego wewnątrz pojazdu RSD wyposażonego w kamery i monitory do obserwacji ruchu na drodze
  • na pierwszym planie biały samochód RSD z kamerą, na dalszym planie policyjny radiowóz oraz kontrolowany pojazd osobowy
  • policyjny samochód RSD