5 powodów dlaczego warto zatrudniać pracowników z Azji!

Polskie firmy coraz częściej walczą o pracowników. Nasze społeczeństwo się starzeje, a młodzi ludzie albo nie są chętni na wolne stanowiska, albo emigrują z kraju w pogoni za lepszymi zarobkami. Dobrym rozwiązaniem tego problemu może być pozyskiwanie pracowników z Azji. Poniżej podajemy 5 powodów dlaczego warto to zrobić!

1. Pracownicy z Azji rzetelnie wykonują swoje obowiązki!

Azjaci chętnie przyjeżdżają do naszego kraju do pracy. Są pracowici, uczciwi i pełni zapału do pracy. Nie mają problemów z wykonywaniem zadań narzuconych przez pracodawcę. Mieszkańcy Azji są wychowani w kulturze gdzie praca jest wartością, dlatego wykonują ją sumiennie i z należytym zaangażowaniem. 

2. Azjaci przyjeżdżają zarabiać, ale nie są łasi na pieniądze!

Pensje w Polsce są według nich wyjątkowo wysokie, ponieważ średnie miesięczne wynagrodzenie w miejscach, z których pochodzą wynosi zaledwie 100-150 USD. Zatem pieniądze, jakie mogą zarobić w Polsce (600-1 000 USD!) są dla nich dużą szansą na zagwarantowanie sobie i rodzinie lepszego życia, co powoduje zwiększoną motywację do pracy. Mimo że otrzymują i w pełni akceptują stawki o wiele niższe niż te do których przywykli Polacy. Nie narzekają na nadgodziny i pracę w weekendy, a wręcz przeciwnie - chętnie korzystają z takich opcji, ponieważ widzą w nich szansę na większy zarobek. Dodatkowo oprócz większych pieniędzy ważne jest dla nich aby podnieść swoje kompetencje zawodowe. 

3. Pracowników z Azji można zatrudnić na dłuższy okres niż Ukraińców!

Azjatów można zatrudnić na rok do nawet trzech lat. Dzięki temu firma może pozbyć się problemu ciągłych szkoleń stanowiskowych, rotacji pracowników, a co za tym idzie tempo wykonywanych prac jest stałe. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę ograniczenia okresu zatrudnienia pracowników z Ukrainy, pracownicy z Azji wydają się pod tym względem bardziej atrakcyjni. Dodatkowo pozwolenie na pracę, które otrzymują pracownicy z Dalekiego Wschodu, upoważnia ich jedynie do pracy tylko i wyłącznie u pracodawcy na którego pozwolenie zostało wystawione, nie jak w przypadku naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.

W ostatnich latach możemy zauważyć wysyp agencji pracy, które pomagają w załatwieniu formalności związanych z zatrudnieniem obcokrajowców więc tak naprawdę Twoje obowiązki jako pracodawcy spadają do minimum.

4. Powiew świeżości w Twojej firmie!

Pracownicy pozyskiwani z krajów azjatyckich to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw gdzie potrzeba wiele rąk do pracy na duże projekty, a czas realizacji ma być krótki.

Sprawdzą się również tam, gdzie procesy produkcyjne pozwalają wdrożyć osoby wywodzące się z odmiennej kultury i organizacji pracy, a komunikacja w języku angielskim nie będzie problemem. Jednakże tutaj również naprzeciw takim komplikacjom wychodzą agencje pracy - opiekują się pracownikami z Azji zakwaterowaniem, ubezpieczeniem i wsparciem koordynatora w języku angielskim.

5. Duża dostępność pracowników!

Tak jak pisaliśmy wcześniej, Azjaci chętnie przyjeżdżają do Polski pracować mając w głowie wizję lepszego życia. Wschodni rynek pracy jest na tak niskim poziomie że nie tylko robotnicy fizyczni uciekają do pracy za granicą. Ogromną zaletą jest dostęp do wielu profesji deficytowych. Mamy tu na myśli specjalności tj. operatorzy i mechanicy maszyn, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, lakiernicy, spawacze, szwaczki, tapicerzy, zawodowi kierowcy i wiele innych.  Nieważne czy potrzebujesz dziesięciu dodatkowych pracowników czy stu pięćdziesięciu, dostępność dodatkowych rąk do pracy jest tak wysoka że nie będzie z tym problemu.

Mimo braków na polskim rynku pracy jest wiele sposobów na wypełnienie wolnych wakatów, a tym samym na poruszenie polską gospodarką. Pracownicy z Dalekiego Wschodu są świetnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw przez swoją pracowitość, rzetelność i podejście do pracy. Dodatkowo są bardzo pogodni i ciężko żeby byli powodem niezadowolenia. Potrzebujesz pewnych i pełnych zapału pracowników? Postaw na Daleki Wschód!