Co warto wiedzieć o kuchni japońskiej i sushi?

Bez wątpienia uważaną za najbardziej zdrową na całym świecie jest oczywiście kuchnia japońska. Głównie kojarzy się z sushi - dania, które składa się z ugotowanego ryżu i zazwyczaj surowych dodatków. Kuchnia japońska to potrawy estetyczne, proste i ze świeżych składników. Rzadkością są w niej dania z mięsa. Ponadto cechuje się małymi porcjami, aczkolwiek bardzo obfitymi posiłkami, które mają niską zawartość tłuszczy. Co ważne - jedzenie jest bardzo podobne do naturalnego stanu składników.

Sushi jest niesamowicie popularne, ale nie wszyscy wiedzą jaki powinno mieć smak, ani nie rozróżniają jego rodzajów. Przyrządzanie smacznego sushi to nie lada wyzwanie. Potrzebna jest do tego cierpliwość, precyzja i delikatne obchodzenie się ze składnikami. Nic nie może się zmarnować.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje sushi?

  1. Temarizushi -niesamowicie dekoracyjne i bardzo estetyczne. Jest w kształcie ryżowych kulek, ozdobionych różnobarwnymi dodatkami. Najczęściej jadą się je podczas obchodów świąt tudzież festiwali.
  2. Nigiri - podstawy i najprostszy rodzaj sushi. Świetny na pierwszy raz zkuchnią japońską. Nigiri to kleisty ryż, który został doprawiony octem z dodatkiem wybranych ryb, owoców morza bądź omleta japońskiego, zwanego tamagoyaki. Smak potrawy wzmacnia chrzan wasabi, który wyróżnia się sporą ostrością.
  3. Maki, czyli nigiri owinięte algami morskimi (nori). Maki są najbardziej zbliżone do wyobrażeń na temat sushi Europejczyka. Prócz owoców morza dodawać do nich można np. awokado czy ogórki.
  4. Futo-maki to również sushi zawinięte w algi. Są grubsze od maków. Zazwyczaj podaje się je bardzo udekorowane z sałatą, która tworzy koronę bądź z ogórkiem.

Sushi kuchni japońskiej a sushi w kuchni europejskiej

Nie wszyscy być może wiedzą, że sushi europejskie nie wygląda jak tradycyjne w kuchni japońskiej. Tam panuje przede wszystkim prostota. Dlatego też sushi składa się zazwyczaj z dwóch składników tj. ryżu i ryby. Lista dodatków do niego jest niewielka, bo jest to jedynie: marynowany imbir, wasabi oraz sos sojowy.

Z kolei w Europie sushi jest daniem urozmaiconym. Rolki, jak maki i futo-maki są zupełnie inaczej przyrządzane niż oraz jedzone niż w Japonii. Tam najczęściej sięga się po nigiri.

Jak powinno się jeść sushi?

Najważniejsze - nie sztućcami! Sushi prawidłowo je się pałeczkami albo po prostu palcami. Nie wypada także przegryzać krążka sushi na pół, tylko od razu cały kawałek włożyć prosto do ust. Dzięki temu bardzo dokładnie można poczuć użyte do niego składniki. Nie  należy także używać zbyt dużej ilości sosu sojowego. Dlaczego? Ponieważ sushi może się przez to rozpadać, i zamiast podkreślić smak potrawy, uwydatni tylko smak sosu.

Gdzie spróbować sushi?

W Polsce jest wiele restauracji z kuchnią japońską. Warto spróbować polskiej wersji sushi, gdyż nie każdy będzie miał możliwość wyjazdu prostu do Japonii i spróbowania wersji oryginalnej  W każdym mieście znajdują się miejsca oferujące to danie z surowych ryb i owoców morza. A kiedy raz się go spróbuje - ciężko mu się oprzeć. Tak bardzo przypada do gustu!

Sushi Łomianki - sprawdź wyjątkowe menu ciekawych zestawów sushi - dowiedz się więcej