Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Jak można się przed tym ochronić? Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.
W przypadku kradzieży dokumentu tożsamości należy natychmiast zawiadomić o tym Policję. Nie odkładaj tego na później, bo czas działa na Twoją niekorzyść. Każda jednostka organizacyjna Policji ma obowiązek przyjąć zgłoszenie. Gdy masz pewność, że Twoje dokumenty zostały skradzione, najlepiej udać się do najbliższej jednostki Policji, właściwej terytorialnie ze względu na miejsce kradzieży lub ze względu na miejsce, w którym zorientowaliśmy się, że dokumenty zostały skradzione.
Osoba, która znalazła dowód osobisty innej osoby, jest obowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, Policji lub innemu organowi administracji publicznej. Organy te przekazują dowód osobisty lub dokument organowi, który go wydał, w celu jego unieważnienia. Jeśli to możliwe, osoba, która znalazła dowód osobisty innej osoby, może bez zbędnej zwłoki, przekazać ten dokument właścicielowi.
UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU - to kilkanascie tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:
- Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
- Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu - informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
- W przypadku utraty karty bankomatowej NIE ZWLEKAJ!!! Natychmiast należy ją zastrzec w banku, który ją wydał. Obecnie karty bankomatowe umożliwiają płatność zbliżeniową, a co za tym idzie złodziej nie musi znać nr PIN do karty, aby dokonywać za jej pomocą płatności. Jeśli nie pamiętasz numeru telefonu do swojego banku kartę możesz zastrzec dzwoniąc do Związku Banków Polskich: + 48 828 828 828. Kartę też można zastrzec na stronie internetowej www.zastrzegam.pl
A co ponadto?
Przypomnij sobie co jeszcze przechowywałeś w utraconym portfelu czy torebce. Hasła do poczty internetowej, kody PIN do kart, inne wrażliwe dane? Musisz liczyć się z tym, że wszystkie te dane wpadły w niepowołane ręce. Jak najszybciej zmień hasła, kody i piny. Tylko od Twojej szybkiej i zdecydowanej reakcji zależy to, czy padniesz ofiarą nieuczciwych znalazców.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl.