Worki filtracyjne - podstawowe informacje, zastosowanie, wpływ na środowisko

W przemyśle znajdziemy przeróżne zastosowania worków filtracyjnych - są one niezwykle uniwersalnymi rozwiązaniami. Jednak nie zmienia to faktu, że spotkamy się z ich różnymi odmianami. Sytuacja podpowie nam, którego rodzaju użyć. Charakteryzują się one różną przepuszczalnością, jak i wydajnością. Zbudowane są z materiałów naturalnych, ale też syntetycznych. Różnią się typem wykonania, jak i włókninami wykorzystanymi przy ich produkcji. Widzimy więc, że aby wybrać odpowiednio, trzeba trochę wiedzieć na ich temat.

Budowa i działanie worków filtracyjnych

Najbardziej podstawowym z zadań worków filtrowych jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniu. Kluczem w sprawnym ich działaniu jest odpowiedni dobór - tutaj szczególną uwagę trzeba zwrócić na ich rozmiar, jak i materiał, z którego są zbudowane. Jeśli dobierzemy niedokładnie, filtrowanie będzie niewydajne.

Jak już wspomnieliśmy, jest wiele materiałów, z których tworzone są worki filtracyjne - są to między innymi:

  • poliester - zdecydowanie najpopularniejszy wybór, a to wszystko za sprawą jego szczególnych właściwości i niskiej ceny. Stosowany jest w przeróżnych branżach - spożywczej, mineralnej, cementowej, drzewnej, jak i hutach. 
  • metaaramid - stosowany najczęściej w przemyśle hutniczym, a więc wszędzie tam, gdzie temperatury będą za wysokie dla worków z poliesteru.
  • poliakrylonitryl - warto się nim zainteresować, gdy środowisko jest agresywne chemicznie, choć sprawdzi się też w wysokich temperaturach.
  • polipropylen - świetny, gdy środowisko jest wilgotne - sprawdzi się też w ocynkowaniach.
  • teflon (PTFE) - dość niestandardowy materiał, którego cechą charakterystyczną jest minimalna przepuszczalność powietrza.

Na co zwracać uwagę przy wyborze worków filtracyjnych?

Wiedząc już, jaki materiał będzie najodpowiedniejszy do danej sytuacji, warto sprawdzić parametry danego produktu, aby spełniał on nasze wymagania. 

Warto zwrócić uwagę na:

  • ilość gazu, którą jest w stanie przyjąć filtr w danym czasie.
  • agresywność środowiska, w której filtr będzie pracował,
  • odporność na temperaturę, jak i wilgotność przyjmowanych gazów.
  • dokładnie pasujący rozmiar worka.

Oczywiście część z tych parametrów zawiera się już w samym materiale, z którego worek jest zbudowany, ale warto pamiętać, że worek workowi nie jest równy, gdyż jest wiele firm, które oferują złudnie te same produkty, które często są różnej jakości. Warto ufać doświadczonym producentom, gdy chodzi o worki filtracyjne. Jak widzimy więc, wybór worków jest łatwy, ale warto się nad nim chwilę zastanowić, gdyż zadecyduje to o sprawności jego pracy.