Rodzaje zraszaczy ogrodowych w systemach nawadniania ogrodów

Zraszacze ogrodowe mogą nam znacznie ułatwić pielęgnowanie naszego ogrodu. Ułatwiają one podlewanie roślin. Dzięki nim uzyskamy rozproszony strumień wody, który można porównać do deszczu. Możemy ten strumień skierować w stronę, która najbardziej tego potrzebuje. Młodsze pokolenie może tego nie pamiętać, ale w czasie mojego dzieciństwa ogrody podlewało się tylko wężem ogrodowym. Takie podlewanie było ciężki i męczące, ponieważ woda z takiego węża płynie jak z kranu. Zatem trzeba było jakoś uzyskać ten efekt rozproszonego strumienia. Jak to się robiło? Otóż zatykało się częściowo wylot palcem, Czasami ciężko było uzyskać strumień lecący w odpowiednią stronę i jednocześnie palec drętwiał od zimnej wody. Dzięki nowym urządzeniom i nakładkom na węże do podlewania, już nikt nie musi się tak męczyć, jak my kiedyś.

Zraszacze i ich podział na typy

Tak naprawdę pojęcie zraszaczy jest bardzo duże. Nie są to tylko urządzenia, które montuje się w automatycznym systemie nawadniania ogrodu. Zatem pod pojęciem zraszaczy ogrodowych możemy rozumieć: końcówki do użyty ręcznego, nakładane na węża ogrodowego, służącego do podlewania oraz zraszacze stacjonarne, montowane w wybranym miejscu naszego ogrodu. Te ostatnie mogą być albo przenośne albo zamontowane na stałe. Te montowane na stałe należą do automatycznych systemów nawadniających. Poniżej omówimy powyższe rodzaje zraszaczy trochę szerzej.

Zraszacze ręczne

Są to zraszacze, które są nakładane na końcówkę węża ogrodowego i to za nią chwytamy podlewając nasze rabatki. Te dysze dzielą się na dodatkowe rodzaje. Tańsza opcja to zraszacz w postaci dyszy. W tym przypadku możemy kontrolować strumień wody. Droższa opcja to taki pistolet. Jest droższy, ale i wygodniejszy w użytkowaniu. Za jego pomocą można regulować natężenie strumienia wody oraz rodzaj strumienia (od punktowego aż do mgiełki). Dodatkowa różnica pomiędzy obiema opcjami jest taka, że pistolet jest wykonany z metalu, a dysza z tworzywa sztucznego. Jest to znaczna różnica, bo taki pistolet będzie na pewno trwalszy. Warto pamiętać, aby razem z urządzeniem kupić w zestawie łączniki, za pomocą których będziemy w stanie podłączyć zraszacz do węża. Pamiętajcie także, aby dobrać końcówkę do przekroju węża ogrodowego. Znajdź tutaj profesjonalne nawadnianie ogrodów.

Zraszacze stacjonarne

Taki zraszacz jest montowany w wybranym miejscu ogrodu. Nie ma potrzeby trzymania go w dłoni, co może zaoszczędzić trochę naszego czasu. Nadal są one głównie montowane do węży do podlewania. Zraszacze stacjonarne także dzielą się na podkategorie i mogą być wykonane z różnych materiałów. Mogą być metalowe lub zrobione z tworzywa sztucznego. Te pierwsze są bardziej wytrzymałe, ale także droższe. Zraszacze stacjonarne można podzielić na podkategorie ze względu na obszar, jaki podlewają. Są to zraszacze, które podlewają w obszar prostokąta (są to zraszacze wahadłowe lub oscylacyjne) oraz takie, które podlewają okrąg lub jego wycinek. Droższe zraszacze mają możliwość regulacji zasięgu zraszania, kierunku czy sposobu rozpylania wody.