indeks glkemiczny

Opisując rolę węglowodanów w bardzo uproszczony sposób możemy powiedzieć, że kiedy spożywamy pokarmy zawierające węglowodany, nasz układ pokarmowy rozkłada je na glukozę, która następnie dostaje się do krwiobiegu i dostarcza nam energię. Nie wszystko jest jednak takie proste. Jednym z bardziej skomplikowanych i istotnych zagadnień jest indeks glikemiczny. Co musimy o nim wiedzieć?

Przyswajanie węglowodanów przez organizm

Wraz ze wzrostem poziomu glukozy (cukru) we krwi trzustka uwalnia insulinę do krwiobiegu. Insulina to hormon, który skłania komórki organizmu do wchłaniania cukru w ​​celu wykorzystania go jak energię. Kiedy glukoza jest wchłaniana przez komórki, jej poziom we krwi zaczyna spadać. Kiedy tak się dzieje, trzustka zaczyna uwalniać glukagon do krwiobiegu, hormon, który sygnalizuje wątrobie, aby zaczęła uwalniać przechowywany cukier. Ta interakcja insuliny i glukagonu zapewnia, że ​​komórki w całym ciele, a zwłaszcza komórki mózgowe, są stale zaopatrywane w glukozę. Metabolizm węglowodanów odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu i rozwoju cukrzycy, która pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie jej odpowiednio wykorzystać.

Indeks glikemiczny i jego wpływ na funkcjonowanie organizmu

Do węglowodanów prostych należą cukry (takie jak fruktoza i glukoza), które mają prostą strukturę chemiczną składającą się tylko z jednego lub dwóch cukrów (cukrów prostych i disacharydów). Ze względu na swoją prostą budowę chemiczną węglowodany proste są niezwykle łatwo i szybko wykorzystywane przez organizm. Złożone węglowodany mają bardziej złożoną strukturę chemiczną z trzema lub więcej cukrami (oligosacharydami i polisacharydami), przez co są znacznie wolniej wchłaniane. Jednak klasyfikacja węglowodanów jako prostych i złożonych nie bierze pod uwagę ich wpływu na poziom glukozy we krwi i rozwój chorób przewlekłych. Aby wyjaśnić ten efekt, wprowadzono pojęcie indeksu glikemicznego (IG), który klasyfikuje źródła węglowodanów w skali od 0 do 100 na podstawie tego, jak szybko i mocno zwiększają stężenie glukozy we krwi po posiłku. Pokarmy o wysokim IG (na przykład biały chleb) są szybko trawione i powodują duże wahania poziomu cukru we krwi. Pokarmy o niskim IG (np. płatki owsiane) trawią się znacznie wolniej, stopniowo zwiększając poziom cukru we krwi. Utrzymywanie zdrowego poziomu cukru we krwi jest bardzo istotne. W tym celu możemy skorzystać z diety pudełkowej, którą oferuje catering dietetyczny Mysłowice.