Jakie możliwości powinien mieć nowoczesny system ERP? Sprawdźmy!

Programy ERP stają się jednym z fundamentów współczesnego biznesu. Znajdują szerokie zastosowanie w firmach różnej wielkości i branż. Czym powinny wyróżniać się najlepsze z nich? Oto przegląd najważniejszych funkcji.

Co daje system ERP?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning, planowanie zasobów przedsiębiorstwa) to typ oprogramowania skupiającego się na kompleksowym zarządzaniu wszystkimi procesami zachodzącymi w firmie oraz jej wszystkimi zasobami. W przeciwieństwie do wielu wciąż popularnych rozwiązań poszczególne aspekty działalności nie są więc odbierane jako niezależne czynności, ale wpisują się w szerszy plan funkcjonowania całej firmy. Dzięki temu wszyscy zaangażowani pracownicy mają dostęp do aktualnych danych w czasie rzeczywistym.

Jakie są możliwości ERP? Oto niektóre z nich:

  • automatyzacja procesów,
  • powiązanie poszczególnych działów firmy w ramach jednego spójnego systemu,
  • zwiększenie wskaźnika workflow,
  • zabezpieczenie informacji,
  • swobodny przepływ danych pomiędzy użytkownikami, programami i urządzeniami,
  • łatwe pozyskiwanie i obróbka informacji.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Wraz z rozwojem technologicznym zwiększa się również liczba systemów ERP, które pozostają do dyspozycji przedsiębiorców. Skutkuje to tym, że coraz trudniej wybrać ten, który spełni nasze oczekiwania. Czym kierować się przy zakupie? Sporo ciekawych informacji o systemie ERP i jego najważniejszych funkcji przeczytasz na: https://kotrak.com/pl/oferta/comarch-erp/. Poniżej znajdziesz też kilka praktycznych rad, które pozwolą na podjęcie odpowiedzialnej decyzji.

  1. Moduły do zastosowania

System ERP składa się ze zróżnicowanych modułów. To właśnie dzięki nim możliwe staje się połączenie ze sobą na przykład poszczególnych działów firmy. Dzięki tym funkcjom można również wykorzystać systemy WMS (zarządzanie magazynem) czy MES (zarządzanie produkcją), a także rozbudowane moduły Business Intelligence ułatwiające uzyskiwanie i obróbkę danych. Oczywiście lista modułów wpływa na to, ile kosztuje wdrożenie systemu ERP. Warto mieć jednak komfort wyboru.

  1. Możliwości konfiguracyjne

Aby system ERP mógł dawać jednoznaczne korzyści biznesowe, musi być jak najlepiej dostosowany do indywidualnych uwarunkowań konkretnej firmy. Niestety najpopularniejsze systemy ERP nie zawsze pozwolą na daleko idącą konfigurację. Doświadczony dostawca będzie w stanie zasugerować odpowiednie rozwiązania, a następnie skonfigurować program ERP zgodnie z potrzebami klienta.

  1. Wsparcie wielu platform

W dzisiejszych czasach coraz chętniej korzystamy z urządzeń mobilnych. Może dotyczyć to również zarządzania firmą. Warto zwrócić uwagę, czy system ERP wspiera różne platformy i pozwala na uzyskiwanie dostępu również z poziomu tabletu lub smartfona.

  1. Długotrwałe wsparcie

Inwestycja w system ERP z perspektywy wielu przedsiębiorców to poważny krok. Nic w tym dziwnego. Często wiąże się także z koniecznością wypracowania nowych nawyków i przeszkolenia pracowników, dzięki czemu będą oni w stanie wykorzystać cały potencjał platformy. W związku z tym kluczowe znaczenie zyskuje wsparcie w trakcie całego cyklu życia produktu. Warto zweryfikować, jak prezentuje się kwestia aktualizacji. Tym bardziej że mają one bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wykorzystywanych danych.

  1. Narzędzia Business Intelligence

Informacje to serce współczesnego biznesu. Rozwiązania Business Intelligence pozwalają na uzyskiwanie dostępu do zróżnicowanych danych, a następnie ich zautomatyzowane przetwarzanie. Dzięki temu zdecydowanie prostsze staje się raportowanie i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji biznesowych. Warto przekonać się, czy system ERP daje takie możliwości.