24.06-30.09.2021
Rynek w Mysłowicach
Wszyscy doskonale znają słynną imitację stalową północnej pierzei Rynku, zwaną „ruraparkiem”. Niektórzy twierdzą, że to straszydło, inni, że jest w tym potencjał, z którego należy skorzystać. Obecnie ważą się losy tej konstrukcji, ale z pewnością zostanie z nami jeszcze przez dłuższy czas. Rurarpark był już miejscem wystaw, ścianą z bluszczu, tłem dla oświetlenia świątecznego...
Tym razem MOK postanowił oddać te przestrzeń w ręce mysłowickich artystów i zorganizować wystawę zbiorową. Reprodukcje zgłoszonych prac w formie druku wielkoformatowego zostały wyeksponowane w 13 „oknach” ruraparku. Przypominamy, że od czerwca do końca wakacji Mysłowicki Ośrodek Kultury będzie ożywiać Rynek pod postacią dwóch projektów: Niech Żyje Rynek i Mysłowice Alternatywnie. Będzie się działo! Pięknie i nowocześnie wyposażona płyta Rynku, znakomita muzyka, projekcje filmowe, familijne niedziele i dużo przyjemności dla podniebienia...W takich pięknych oko-licznościach będzie się odbywać wystawa promująca młodych twórców z Mysłowic. Są wśród nich absolwenci ASP, street art’owcy, animatorzy i pedagodzy sztuki. Mamy więc do czynienia z różnorodnością osobowości i stylów. Przyjdźcie pod „Okno na sztukę” i sami oceńcie pomysł na rurapark i jego walory artystyczne.
Autorami wystawy są:
EWA BORÓWKA
Mysłowicka plastyczka, malarka, animatorka z wieloletnim doświadczeniem artystycznym. Jej prace to świat przenikających się kolorów, światła i faktur. Artystka na swój sposób przenosi nas w świat kobiecej subtelności, delikatności i wdzięku. Lubi operować światłem współgrając z kolorem, budując w ten sposób wyjątkowy nastrój i podkreślając kształty detali obrazów. Artystka korzysta
z tradycyjnych technik malarskich: olej, akryl, na płótnie. Lubi też eksperymentować z nowymi mediami malarskimi. O swoich pracach mówi: „jest to malarstwo, gdzie fantazja miesza się z rzeczywistością i zachwytem nad światem”.
SABINA FABRYCZNY
Mysłowicka artystka, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Katowicach i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - wydział Tkaniny i Ubioru. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem wielkoformatowym, działalnością pedagogiczną. Charakterystycznym motywem jej twórczości jest ekspresyjna kreska będąca wynikiem inspiracji sztuką Egona Schiele. Kobieca zmysłowość oraz natura są głównymi tematami, jakie porusza w swej twórczości.
Więcej na: Instagram: @sabinafabryczny
MARCIN ŁACH
Mysłowicki artysta multimedialny. Jego prace nawiązują do takich nurtów, jak POP surrealizm, Pop art., awangarda. W swoich pracach zgłębia nie tylko takie tematy jak piękno, atrybuty femme fatale, seksualność; nawiązuje także do symbolizmu religijnego, jak i tematyki ochrony środowiska oraz równouprawnienia.
Więcej zobaczysz na: Instagram: @marcinlachart, Facebook: Marcin LachArt, www.mart.pl
ŁUKASZ SZOSTKIEWICZ
Mysłowiczanin z wyboru. Absolwent Malarstwa na Wydziale Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Ukończył studia II st. i obronił dyplom magisterski z malarstwa sztalugowego oraz z malarstwa w architekturze i urbanistyce. Finalista konkursów malarskich, m. in. 23. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa PROMOCJE 2013 (Galeria Sztuki w Legnicy); 9. i 11. Triennale Małych Form Malarskich (Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu); Ogrody 2013 (BWA "Zamek Książ" w Wałbrzychu), Silver Warhol (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie). Od 2013 roku związany z muzealnictwem - kurator wystaw w Muzeum Historii Katowic. Obecnie adiunkt w Dziale Sztuki w Muzeum Śląskim w Katowicach. Prezentował też własną twórczość malarską na wystawie "Moja rzeczywistość" w Galerii M2 w Mysłowickim Ośrodku Kultury.
AGATA SZYMANEK
Artystka mieszka i pracuje w Mysłowicach. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie uzyskała stopień doktorski. Obecnie studiuje w the New Centre for Research and Practice z siedzibą w Seattle. Swoją działalność traktuje jako formę refleksji nad ogromem zjawisk i bodźców kształtujących relacje człowieka z resztą świata ożywionego. Najważniejsze jest dla niej pobudzanie wrażliwości społecznej, nauka odczuwania i rozumienia natury. Jej podstawowymi mediami są malarstwo i kolaż. Inspiracji szuka w starych albumach przyrodniczych i geograficznych. Maluje futra, pancerze insektów, skorupy, włosy, pióra, skały oraz korę drzew. Jej działanie ma na celu rozbiór językowo-kulturowego obrazu natury.
Więcej zobaczysz na klik
http://www.agataszymanek.com
MARCIN SZYSZ
Mysłowicki grafik, ilustrator i fotograf. Założyciel i współtwórca "Wieczorów Filmowych" w Kinoteatrze Znicz (MOK Brzezinka), gdzie trwa ekspozycja stała jego plakatów filmowych. Autor działa również
w street art.
Więcej zobaczysz na
klik
NADIA ŚWIERCZYNA
Mysłowicka artystka, absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Studia na ASP ukończyła z medalem. Laureatka konkursu Art Noble 2015. Od 2018 r. mieszka i pracuje w Kamieniu Pomorskim. Na swoim koncie malarka ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w takich miejscach, jak: Filharmonia Śląska im. H. M. Góreckiego w Katowicach, Galeria Extravagance, Zamek Sielecki - Sosnowiec, Galeria M2 - Mysłowicki Ośrodek Kultury, Mysłowice, Galeria BWA - Kielce, Pałac Kultury Zagłębia - Dąbrowa Górnicza, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej - Kamień Po-morski, Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach w ramach II Festiwalu Nowej Scenografii, Centrum Sztuki Współczesnej - Toruń.
TERRY THE GRAND
Mysłowicki artysta bezkompromisowy. Od 1998 r. tworzy w szeroko rozumianym nurcie graffiti.
W swojej twórczości stara się łączyć geometryczne formy, typografię i abstrakcję. Posługuje się różnym tworzywem, myśląc kreską, plamą, kompozycją, kadrem. Jego celem jest sprowokować do reakcji, aby działania nie trafiały w próżnię przestrzeni miejskiej i nie pozostały bez odpowiedzi. Pomimo, iż uczestniczył w wielu wystawach, jego główną galerią nadal pozostaje ulica ...