Leczenie operacyjne uszkodzeń chrząstki

Są sytuacje, kiedy zabieg ortopedyczny jest konieczny do przeprowadzenia, by normalnie funkcjonować. Lepiej jest podjąć decyzję o jego wykonaniu jak najszybciej, bo im dłużej będziemy zwlekać, tym sytuacja będzie poważniejsza. Przed operacją potrzebne są konsultacje ze specjalistą, który określi etapy leczenia, zleci potrzebne badania oraz zaplanuje rehabilitacje. Pełny, kompleksowy zestaw badań oraz doskonałą opiekę lekarską znajdziecie w Nowa Ortopedia w Krakowie.

Stopnie uszkodzenia chrząstki

Leczenie operacyjne uszkodzeń chrząstki wykonuje się w sytuacji, kiedy występują ubytki chrząstki IV stopnia w skali Outerbridge’a. Warte rozważenia są także ubytki III stopnia. Jeśli natomiast chodzi o I i II stopień- wskazane jest leczenie zachowawcze. Skala uszkodzeń przedstawia się w sposób następujący:

0 – chrząstka jest w stanie prawidłowym, bez ubytków,

I – występuje zauważalne rozmiękanie chrząstki,

II – zauważalna jest obecność ubytków chrząstki o grubości niepełnej,

III – pojawiają ię zniszczenia sięgające warstwy podchrzęstnej kości, ale nie jest ona odsłonięta,

IV – najbardziej poważny stopień: występuje pełne odsłonięcie warstwy podchrzęstnej kości.

Leczenie operacyjne ma sprawić, że chrząstka ponownie będzie śliska i gładka, dzięki czemu ból obecny przy jej uszkodzeniu zostaje zniwelowany. Niestety nie ma możliwości przywrócenia chrząstki do stanu przed uszkodzeniem w stu procentach, ale przeprowadzona operacja zapewni pacjentowi spore poczucie komfortu.

Metody leczenia

Wybór metody przeprowadzenia zabiegu uzależniony jest od stopnia ubytku. Zwraca się także uwagę na wiek, występowanie innych chorób oraz stanów zapalnych. Wyróżniamy metody biologiczne, które polegają na stymulowaniu procesów naprawy albo regeneracji chrząstki oraz metody niebiologiczne, które przeprowadza się wszczepiając sztuczny materiał lub protezę, które pozwalają na uzupełnienie miejscowego ubytku stawu lub powierzchni stawowej. Wybór najodpowiedniejszej metody najlepiej jest pozostawić wykwalifikowanemu lekarzowi, który decyzję podejmie na podstawie dokładnie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem. Indywidualne podejście ma w tym przypadku duże znaczenie.