Wiosenne przewietrzenie w Programie „Czyste Powietrze” – co nowego czeka mieszkańców?
O zmierzchu zimy, gdy przyroda budzi się do życia, również Program „Czyste Powietrze” prezentuje nowe oblicze, wprowadzając istotne zmiany. Mają one na celu nie tylko poprawę jakości powietrza, ale również ułatwienie mieszkańcom dostępu do nowoczesnych rozwiązań ogrzewania. Przed nami okres przejściowy, po którym standardy i wymogi dotyczące urządzeń kwalifikujących się do programu zostaną zaostrzone. Czy to zmiana na lepsze?
- Zaostrzenie kryteriów dla pomp ciepła i kotłów – wszystkie urządzenia muszą przejść badania w akredytowanym laboratorium.
- Wymóg wyboru kotłów zgazowujących drewno i na pellet z listy ZUM bez zmiany wymagań.
- Ograniczenie możliwości korzystania z najwyższego poziomu dofinansowania w Programie.
- Dostępne szczegółowe informacje w punkcie konsultacyjno – informacyjnym.
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania mieszkańców dotyczące czystości powietrza oraz efektywności energetycznej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił wprowadzić nowe regulacje. Od kwietnia bieżącego roku, program „Czyste Powietrze” zaprezentuje zaktualizowane wymogi dotyczące dopuszczalnych urządzeń grzewczych. Wśród nich kluczowe miejsce zajmą pompy ciepła oraz kotły na pellet drzewny i kotły zgazowujące drewno, które teraz muszą być potwierdzone badaniami w akredytowanym laboratorium. Ta zmiana ma zapewnić beneficjentom pewność, że instalują urządzenia wysokiej jakości, które spełniają wszelkie deklarowane parametry.
Co więcej, program zaostrza swoje wymagania, ale również otwiera drzwi do konsultacji. Przedsiębiorcy oraz osoby prywatne miały możliwość wyrażenia swoich opinii na temat nowych regulacji, co świadczy o otwartości programu na dialog i potrzeby społeczeństwa. Niestety, dla tych, którzy już skorzystali z najwyższego poziomu dofinansowania, pojawi się pewne ograniczenie. Będą oni mogli ubiegać się o wsparcie finansowe na kolejne projekty wyłącznie w ramach podstawowego poziomu dofinansowania.
Wszystkich zainteresowanych szczegółami wprowadzanych zmian zachęcamy do odwiedzenia lokalnego punktu konsultacyjno – informacyjnego. Specjaliści są gotowi rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o ekologicznych rozwiązaniach, które mogą znacząco przyczynić się do poprawy jakości powietrza w naszym otoczeniu.
Wiosenna odnowa w Programie „Czyste Powietrze” przynosi szereg zmian, które mają zachęcić mieszkańców do inwestycji w nowoczesne i ekologiczne systemy ogrzewania. Jest to krok w stronę czystszego powietrza i lepszej przyszłości dla nas wszystkich.
Opierając się na: Urząd Miasta w Mysłowicach