Podnośniki pacjenta powinny być na wyposażeniu każdej placówki służby zdrowia lub ośrodka zajmującego się opieką nad osobami niepełnosprawnymi. Przy pomocy podnośników odbywa się przenoszenie pacjenta. Jest to znaczne ułatwienie dla personelu medycznego i dla opiekunów. W artykule wyjaśniamy, w jakich sytuacjach konieczne są podnośniki transportowe i dlaczego warto z nich korzystać. 

1. Podnośniki pacjenta przydatne w szpitalu i w domu

2. Czy możliwe jest łatwe przenoszenie pacjenta?

Opieka nad osobami ciężko chorymi nie należy do najłatwiejszych. W przypadku osób niepełnosprawnych na ogół chodzi o sytuacje, w  których pacjent nie może z różnych przyczyn samodzielnie się poruszać. Chociaż istnieją standardowe techniki przenoszenia takich pacjentów, to mogą one być szkodliwe dla opiekunów. Przykładowo pielęgniarka jest sama e danej chwili na oddziale — w tej sytuacji nie może podejmować prób przeniesienia pacjenta. Ryzykuje tym, że może przez taką czynność sama zaszkodzić swojemu zdrowiu. Dlatego nowoczesne placówki powinny inwestować w podnośniki pacjenta. Mogą to być między innymi podnośniki transportowo kąpielowe czy podnośniki jezdne osobowe. Podnośniki wannowe umożliwiają higienę osobistą pacjenta. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż mycie pacjenta w łóżku. 

podnośnik wannowy dla seniora

Podnośniki pacjenta przydatne w szpitalu i w domu

Podnośnik pacjenta to świetne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych. Może być dobrany do indywidualnych potrzeb. Profesjonalny sprzęt medyczny ułatwia codzienne funkcjonowanie człowieka, który z powodu stanu zdrowia są zależne od innych osób. Współpraca z osobą niepełnosprawną nie zawsze jest prosta. Taki pacjent, nawet jeśli chce pomóc w czynnościach, to nie zawsze jest w stanie wykonać jakikolwiek ruch. To może negatywnie wpływać na psychikę schorowanego człowieka. Podnośnik jezdny znacznie poprawia komfort życia i zmienia warunki transportu pacjentów. Pacjent może być transportowany w bezpiecznej pozycji siedzącej. 

Czy możliwe jest łatwe przenoszenie pacjenta?

Jeśli w typowych warunkach szpitalnych pacjentowi asystuje kilka osób, to da się go przenieść w inne miejsce. Przy czym na ogół nie ma aż tak dużej liczny personelu. Trzeba podkreślić, że pacjent, który nie może się samodzielnie ruszać, może być bardzo ciężki. Współcześnie wiele osób ma nadwagę lub jest otyła. Podnoszenie tak ciężkiej osoby może być problematyczne. Z tego względu bezpieczniej jest korzystać z innowacyjnego sprzętu medycznego. W warunkach domowych podnośnik dla pacjenta jest tym rodzajem sprzętu, bez którego opieka nad osobą niepełnosprawną może być bardzo skomplikowana.