Dach to parasol ochronny budynku. Niestety, wielu właścicieli pomija jego mycie. To błąd, ponieważ wiatr, deszcz i śnieg nie są dla niego obojętne. Twoją dachówkę szpecą nie tylko kurz i brud, ale także glony, pleśnie i porosty. Glony „zjadają” wypełniacze wapienne, które stosuje się w produkcji dachówek. Jeśli zatem chcesz, aby Twój dach przetrwał w dobrym stanie jeszcze wiele lat, zdecyduj się na jego czyszczenie.

Jak umyć dach, skutecznie pozbywając się pleśni, mchu i kurzu?

Jak często myć dach?

Twój dach narażony jest na różnego rodzaju zabrudzenia. Kwaśny deszcz i osady z komina nie są dla niego łaskawe. Dodatkowo na dachu lubią osadzać się glony. Przyznaj, że niekorzystnie wpływają one na estetykę dachu. Zabrudzenia nie tylko psują jego wizerunek, ale także uszkadzają jego pokrycie, przez co nieraz konieczne jest malowanie dachu.

Jeśli zdecydowałeś się na mycie elewacji, przy okazji pomyśl także o czyszczeniu dachu. Gdy tego nie zrobisz, brudna woda spływająca z dachu, szybko popsuje wygląd świeżej elewacji. Pojawią się na niej plamy i zacieki.

Dach należy myć zawsze wtedy, kiedy tego wymaga. Nie bez znaczenia jest tu także rodzaj dachówki. Zabrudzenia biologiczne atakują zwykle dachówkę ceramiczną (ma ona spory stopień nasiąkliwości). Regularnie mycie dachu sprawi, że przestaną gromadzić się na nim wieloletnie zanieczyszczenia. Dachy zazwyczaj myje się raz na kilka lat. Jednak pamiętaj o tym, żeby co 5 lat kontrolować stan pokrycia dachowego.

W przypadku, kiedy Twój dach nosi ślady wieloletnich zabrudzeń, nie wyczyścisz go sam. Najlepiej zleć to zadanie profesjonalnej ekipie.

W jaki sposób skutecznie umyć dach?

Dach możesz umyć zwykłą wodą, pod warunkiem że dysponujesz również sprzętem przeznaczonym do czyszczenia pod ciśnieniem. Doskonale sprawdzi się tu karcher. W przypadku nagromadzonych przez lata zabrudzeń konieczne okaże się użycie specjalistycznego preparatu.

Dach z dachówką ceramiczną (pokrytą glonami i mchem) umyjesz, wykorzystując środki biobójcze. Na dachówkę nanieś dedykowany preparat i pozostaw go na czas, który zaleca producent. Zwykle, aby środek mógł zadziałać, potrzeba kilku lub kilkunastu godzin. Niektóre preparaty pozostawia się na dachówce nawet do 24 godzin.

Owszem, mchu i glonów pozbędziesz się samą wodą, jednak spodziewaj się tego, że szybko ponownie się namnożą. Dlatego rekomendujemy, aby jednak zastosować preparat biobójczy. Kiedy środek odpowiednio „zmiękczy” zabrudzenia, szybko usuniesz je pod ciśnieniem.

Mycie pod ciśnieniem, czyli karcher w roli głównej

Kiedy stwierdzisz, że z zabrudzeniami na dachu poradzisz sobie sam, nie pozostaje Ci nic innego jak tylko działać. Czyszczenie dachu zawsze rozpoczynaj od jego najwyższych fragmentów. Używając karchera, staraj się, aby brudna woda spływała do rynien spustowych.

Karcher usunie kurz, brud i inne osady. Bardziej uporczywych zabrudzeń pozbędziesz się, wykorzystując ściereczkę nasączoną prepartem do mycia dachu. Odradzamy jednak stosowanie drucianych szczotek, ponieważ mogą one porysować dachówki, zwłaszcza jeśli na dachu znajduje się blachodachówka.

Środki chemiczne do mycia dachów

To, jaki środek chemiczny do mycia dachów dobierzesz, jest uzależnione od rodzaju pokrycia dachowego. Innego preparatu użyjesz do czyszczenia blachodachówki, a innego do mycia dachówki betonowej. Jeśli niewłaściwie dopasujesz chemię czyszczącą, spowoduje to zniszczenie pokrycia dachu. Zanim jednak zastosujesz dedykowany środek, upewnij się, że zabrudzenia będą spływać przez rynny. Nie zaniedbuj tego, ponieważ może się okazać, że czyszczenie dachu wymusi na Tobie konieczność mycia elewacji.

Samo mycie dachu często nie jest wystarczające. Aby odświeżyć wygląd pokrycia dachowego, konieczne jest nieraz malowanie. Dodatkowa powłoka zabezpieczy dachówkę i sprawi, że zanieczyszczenia biologiczne nie będą rujnowały jej wyglądu.

Drobne zabrudzenia na dachu usuniesz sam. Jednak w przypadku wieloletnich zanieczyszczeń nie obejdzie się bez ekipy fachowców. Postaw na profesjonalistów i ciesz się solidnie i terminowo wykonaną usługą.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.elevatio.pl/czyszczenie-mycie-dachow.html