Mysłowicka drogówka przeprowadziła wczoraj kolejne działania pod nazwą „Bezpieczny cyklista”. Mundurowi sprawdzali, czy rowerzyści poruszają się zgodnie z przepisami, a także wyposażenie i stan techniczny jednośladów. Policjanci informowali też o konsekwencjach i zagrożeniach związanych z jazdą pod wpływem alkoholu. Stróże prawa wzięli pod lupę także kierowców samochodów i sprawdzali ich zachowanie względem rowerzystów. Policjanci obecni byli też na egzaminach na kartę rowerową w SP nr 7.

Wczoraj (02.06.) policjanci z mysłowickiej drogówki przeprowadzili akcję "Bezpieczny Cyklista". Celem działań jest przypomnienie miłośnikom jednośladów o podstawowych zasadach korzystania z rowerów, obowiązkowym wyposażeniu i właściwym stanie technicznym, jak również zwrócenie uwagi poruszającym się samochodami o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości podczas przejeżdżania przez przejazdy rowerowe. Rowerzyści to przecież niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Mundurowi informowali też rowerzystów o konsekwencjach i zagrożeniach związanych z jazdą pod wpływem alkoholu.

W trakcie wczorajszej akcji policjanci skontrolowali 7 rowerzystów i ujawnili 7 wykroczeń. Najczęstszym wykroczeniem była jazda po chodniku. Wśród kierujących samochodami mundurowi ujawnili jedno wykroczenie, polegające na parkowaniu na ścieżce rowerowej.

Policjanci brali również udział w egzaminach na kartę rowerową w Szkole Podstawowej nr 7, gdzie egzamin zdawała setka czniów. Dzieci, aby uzyskać swoje pierwsze uprawnienia do kierowania, musiały pokonać na jednośladzie wyznaczony tor przeszkód.

Uczniowie bardzo poważnie potraktowali egzamin, co widać było po stresie i emocjach, jakie im towarzyszyły. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwali policjanci z mysłowickiej komendy. Stróże prawa spotkanie wykorzystali także do informowania o zmianach w przepisach ruchu drogowego dotyczących pieszych, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Karta rowerowa jest dziś jedynym dokumentem uprawniającym do jazdy na "dwóch kółkach" przed skończeniem osiemnastego roku życia. Żeby przystąpić do egzaminu, dziecko musi mieć ukończone 10 lat. Młodzież w wieku do 17 lat włącznie, by legalnie jeździć rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego po drogach publicznych musi posiadać kartę rowerową, chyba że posiada już dokument prawa jazdy kategorii AM, A1, B1, T.