Opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na koniec udzielili odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadawali najmłodsi.

Asp.szt. Jolanta Łuczak – Wydział Ruchu Drogowego oraz asp. Jarosław Chrapek – Dzielnicowy rejonu Wielka Skotnica, na zaproszenie Dyrekcji Przedszkola nr 13 w Mysłowicach odwiedzili przedszkolaków tej placówki. Jednym z zadań Dzielnicowych i funkcjonariuszy Ruchu Drogowego jest prowadzenie z dziećmi zajęć profilaktycznych – wszystko po to, by wypracować wśród nich prawidłowe nawyki komunikacyjne oraz uświadomić z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Policjanci pomagają w przygotowaniu dzieci do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dróg. Na spotkaniach ze stróżami prawa omawiane są, m.in. tematy związane z:

  •  podstawowymi przepisami i zasadami ruchu drogowego niezbędnymi do prawidłowego korzystania z dróg publicznych przez pieszych,
  • rodzajami zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z ruchem kołowym i pieszym, w tym sposobami unikania wypadków przez dzieci,
  • uwarunkowaniami zagrożeń z jakimi spotkać się mogą osoby nieletnie w miejscach publicznych (ulice, place zabaw itp.).

Pamiętajmy jednak, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Policjanci przypominają, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.

Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym to obowiązek!

Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dotyczy to maluchów, których wzrost nie przekracza 150 cm.

Bez względu na to jak wiele trudu wkładają policjanci w wychowanie dzieci w swoich rejonach służbowych trzeba pamiętać, że dzieci najwięcej uczą się od swoich rodziców, których obserwują codziennie.