Przewaga namiotów wojskowych nad budynkami

Wojskowe namioty polowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wynika to z wielu unikalnych cech tego typu konstrukcji. Cech tych próżno szukać wśród obiektów stacjonarnych, a więc warto wymienić cechy jakimi dysponują namioty wojskowe, a nie dysponują wojskowe budynki stacjonarne lub też każde inne budynki murowane.

Elastyczność

Pod znaczeniem elastyczności należy rozumieć możliwość zastosowania jednego typu konstrukcji tymczasowej do wielu różnych celów. Jednego dnia namiot może posłużyć jako miejsce do składowania ekwipunku lub prowiantu dla żołnierzy, a kolejnego dnia można łatwo dostosować taki obszar namiotowy do celów wypoczynkowych, włączając w to możliwości sypialne. Oczywiście pod pewnymi warunkami – czyli montaż klimatyzatorów lub nagrzewnic w trakcie upalnego lata. W tym momencie należy jeszcze dodać, że wszystkie namioty są przystosowane do tego, aby umieścić w nich te urządzenia. W większości przypadków miejsca do montażu nagrzewnic są wyraźnie zaznaczone oraz wyszczególnione w instrukcji montażu. Sam producent zwraca też uwagę na to, że stosowanie nagrzewnic i klimatyzatorów nie powoduje, że konstrukcja traci na wytrzymałości z czasem.

Lekki i łatwy w montażu

Budynek stacjonarny buduje się miesiącami, czasem latami, natomiast halę namiotową można postawić w zaledwie jeden dzień. Dodatkowo sama konstrukcja jest łatwa do przenoszenia z miejsca na miejsce, ponieważ nie waży zbyt wiele. Sam proces montażu jest bardzo prosty i nie są tutaj wymagane żadne skomplikowane narzędzia, aby tego dokonać. Do każdego obiektu tymczasowego dołączona jest prosto opisana instrukcja, więc każdy powinien sobie poradzić w tej kwestii bez większych problemów. Producent opcjonalnie zapewnia wsparcie, dodatkowo płatne, polegające na tym, że jest możliwość zamówienia ekipy montażowej, która w wybranym przez klienta miejscu zmontuje taki obiekt w możliwie najkrótszym czasie. Na plus takiego rozwiązania przemawia też sposobność konsultacji związanej z właściwym użytkowaniem obiektu namiotowego. Eksperci, którzy mają doświadczenie w montażu tego typu obiektów odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją wątpliwości, a to zwykle jedyna szansa, aby już przed samym montażem dostosować obiekt do wymaganych potrzeb.

Możliwość połączenia obiektów namiotowych w jedną całość

To ciekawa cecha o której należy wspomnieć. Problemem w budynkach stacjonarnych może być to, że mają albo za dużo wolnej przestrzeni, albo mają jej za mało. Namioty polowe wojskowe mają to do siebie, że w przypadku braku miejsca można dołączyć jeszcze jeden takiego typu i połączyć za pomocą rozsuwanych ścian. Tutaj wychodzi na światło dzienne jeszcze jedna pozytywna cecha – budowa modułowa. W przypadku uszkodzenia jednej ze ścian konstrukcji namiotowej wystarczy jedynie zdemontować wydzieloną część płachty i zastąpić ją nową, nieuszkodzoną. Trudno sobie wyobrazić taką sytuację w przypadku budynku murowanego, a namioty mają tutaj zdecydowaną przewagę.

Cena i niskie koszty utrzymania

Trudno zaprzeczyć, że cena namiotu lub nawet całego kompleksu namiotowego jest znacznie niższa od budynku stacjonarnego w tej samej powierzchni użytkowej. Natomiast jako przykład oszczędności związanej z codziennymi kosztami utrzymania można wskazać przykład zastosowania przezroczystego dachu – nie jest ta funkcja dodatkowo kosztowna, a pozwala na oszczędności w czasie, ponieważ nie potrzeba w takim przypadku podłączania dodatkowego oświetlenia wnętrza w ciągu dnia. Światło słoneczne, czyli światło dnia może być w zupełności wystarczające.