Szybki rozwój technologii sprawił, że prawie każdy dzisiaj nosi w kieszeni telefon, pozwalający na natychmiastowe połączenie się z dowolnie wybraną osobą. Kilkadziesiąt lat temu było to nie do pomyślenia. W tamtych czasach, szczególnie w mniejszych miejscowościach, jedyną możliwością zadzwonienia do kogoś był telefon na poczcie lub budka telefoniczna. Telefon w domu mieli nieliczni, a na jego podłączenie czekało się długie lata. Dopiero w latach 90 telefony stacjonarne na dobre zadomowiły się pod dachami Polaków, jednak szybko zostały wyparte przez telefony komórkowe. Jednak nie wszędzie. Wciąż jest spora liczba abonentów, którzy ciągle korzystają z klasycznych telefonów stacjonarnych. Wśród nich przeważają osoby starsze, które jednak coraz chętniej sięgają po nowe technologie, a do tego dbają o swój budżet. Szukając więc
telefon stacjonarny oferta
, wybiorą tą najkorzystniejszą dla nich.Dlaczego ilość abonentów stacjonarnych maleje?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest raczej oczywista. Telefony komórkowe są tanie i wygodne, można je wszędzie ze sobą zabrać. Dodatkowo oferują ogrom innych funkcji które, szczególnie dla ludzi młodych (ale i tych w średnim wieku również), są często nawet ważniejsze od samej możliwości wykonywania połączeń telefonicznych. Telefon do dziś prawdziwe okno na świat, pozwalające zdobyć za pośrednictwem Internetu prawie każdą potrzebną informacje w kilkadziesiąt sekund.
Dlaczego w takim razie telefony stacjonarne w ogóle istnieją? Wielu użytkowników, szczególnie starszych, chwali sobie możliwość posiadania telefonu domowego, który jest uzupełnieniem ich telefonu komórkowego. Dla nich telefon stacjonarny to podstawa kontaktu ze znajomymi, bliskimi i rodziną. Często nawet znają na pamięć numery telefonów, które (poza drobnymi modyfikacjami) są u wielu osób niezmienne od momentu podłączenia linii telefonicznej. Dla tych osób operatorzy przygotowują interesujące oferty na najtańszy telefon stacjonarny na abonament.
Numer kierunkowy – wyróżnik telefonii stacjonarnej
Charakterystycznym elementem numeru telefonu stacjonarnego jest numer kierunkowy. Jest to ciąg cyfr, który jest przydzielany do określonego obszaru i doklejany na początek właściwego numeru telefonu. Konstrukcja taka pozwalała centralom telefonicznym na prawidłowe połączenie się z centralą abonenta końcowego. Miało to znaczenie szczególnie w przypadku rozmów międzymiastowych, gdzie obowiązywały inne ceny za połączenia. Obecnie można przenosić lokalizację geograficzną numeru telefonu, wobec czego numer kierunkowy stracił na znaczeniu i jest tylko składową numeru telefonu.
Numery kierunkowe do dziś z powodzeniem pełnią swoją role w telefonii międzynarodowej, również w telefonii komórkowej. Pozwalają łatwo rozpoznać z jakiego kraju dzwoni rozmówca, a systemom telekomunikacyjnym uniknąć sytuacji zdublowania się numeru telefonu w różnych krajach.
Poza numerami kierunkowymi istnieją jeszcze inne ciągi cyfr, które informują systemy i użytkowników o wyjątkowości danego numeru telefonu, również w telefonii komórkowej. Są to prefiksy. Szczególnie istotne są w przypadku tak zwanych połączeń premium, gdzie właśnie po prefiksie można rozpoznać ile zapłacimy za minutę połączenia z danym numerem telefonu (lub za SMSa).
VoIP – następca telefonii stacjonarnej
O ile telefony komórkowe z powodzeniem zastąpiły telefony stacjonarne w domach, tak w firmach powoli zaczyna królować VoIP, czyli połączenia telefoniczne przez Internet. Nie wymagają one linii telefonicznej, są dużo tańsze, a do tego mają masę dodatkowych funkcjonalności, które są w każdej firmie niezbędne.