Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mysłowice

Szybki rozwój technologii sprawił, że prawie każdy dzisiaj nosi w kieszeni telefon, pozwalający na natychmiastowe połączenie się z dowolnie wybraną osobą. Kilkadziesiąt lat temu było to nie do pomyślenia. W tamtych czasach, szczególnie w mniejszych miejscowościach, jedyną możliwością zadzwonienia do kogoś był telefon na poczcie lub budka telefoniczna. Telefon w domu mieli nieliczni, a na jego podłączenie czekało się długie lata. Dopiero w latach 90 telefony stacjonarne na dobre zadomowiły się pod dachami Polaków, jednak szybko zostały wyparte przez telefony komórkowe. Jednak nie wszędzie. Wciąż jest spora liczba abonentów, którzy ciągle korzystają z klasycznych telefonów stacjonarnych. Wśród nich przeważają osoby starsze, które jednak coraz chętniej sięgają po nowe technologie, a do tego dbają o swój budżet. Szukając więc telefon stacjonarny oferta, wybiorą tą najkorzystniejszą dla nich.

Czy telefony stacjonarne to relikt przeszłości?

Dlaczego ilość abonentów stacjonarnych maleje?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest raczej oczywista. Telefony komórkowe są tanie i wygodne, można je wszędzie ze sobą zabrać. Dodatkowo oferują ogrom innych funkcji które, szczególnie dla ludzi młodych (ale i tych w średnim wieku również), są często nawet ważniejsze od samej możliwości wykonywania połączeń telefonicznych. Telefon do dziś prawdziwe okno na świat, pozwalające zdobyć za pośrednictwem Internetu prawie każdą potrzebną informacje w kilkadziesiąt sekund.

Dlaczego w takim razie telefony stacjonarne w ogóle istnieją? Wielu użytkowników, szczególnie starszych, chwali sobie możliwość posiadania telefonu domowego, który jest uzupełnieniem ich telefonu komórkowego. Dla nich telefon stacjonarny to podstawa kontaktu ze znajomymi, bliskimi i rodziną. Często nawet znają na pamięć numery telefonów, które (poza drobnymi modyfikacjami) są u wielu osób niezmienne od momentu podłączenia linii telefonicznej. Dla tych osób operatorzy przygotowują interesujące oferty na najtańszy telefon stacjonarny na abonament.

Numer kierunkowy – wyróżnik telefonii stacjonarnej

Charakterystycznym elementem numeru telefonu stacjonarnego jest numer kierunkowy. Jest to ciąg cyfr, który jest przydzielany do określonego obszaru i doklejany na początek właściwego numeru telefonu. Konstrukcja taka pozwalała centralom telefonicznym na prawidłowe połączenie się z centralą abonenta końcowego. Miało to znaczenie szczególnie w przypadku rozmów międzymiastowych, gdzie obowiązywały inne ceny za połączenia. Obecnie można przenosić lokalizację geograficzną numeru telefonu, wobec czego numer kierunkowy stracił na znaczeniu i jest tylko składową numeru telefonu.

Numery kierunkowe do dziś z powodzeniem pełnią swoją role w telefonii międzynarodowej, również w telefonii komórkowej. Pozwalają łatwo rozpoznać z jakiego kraju dzwoni rozmówca, a systemom telekomunikacyjnym uniknąć sytuacji zdublowania się numeru telefonu w różnych krajach.

Poza numerami kierunkowymi istnieją jeszcze inne ciągi cyfr, które informują systemy i użytkowników o wyjątkowości danego numeru telefonu, również w telefonii komórkowej. Są to prefiksy. Szczególnie istotne są w przypadku tak zwanych połączeń premium, gdzie właśnie po prefiksie można rozpoznać ile zapłacimy za minutę połączenia z danym numerem telefonu (lub za SMSa).

VoIP – następca telefonii stacjonarnej

O ile telefony komórkowe z powodzeniem zastąpiły telefony stacjonarne w domach, tak w firmach powoli zaczyna królować VoIP, czyli połączenia telefoniczne przez Internet. Nie wymagają one linii telefonicznej, są dużo tańsze, a do tego mają masę dodatkowych funkcjonalności, które są w każdej firmie niezbędne.