Bez wątpienia, leasing samochodowy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jeżeli chodzi o finansowanie firmowego pojazdu. Ostatnimi laty, więcej niż 70% przedsiębiorców postawiło na tę metodę. Tylko jeden na dziecięciu właścicieli firm, kupił auto zaciągając kredyt w banku. Warto wiedzieć, dlaczego leasing jest tak popularny, a przede wszystkim – czym jest i na czym polega.

Jak określić leasing samochodowy?

Wielu, zastanawiając się, czym jest oferowany przez np. Arval leasing co to dokładnie oznacza i na czym polega leasing, może mieć pewne kłopoty. Jak reguluje polskie prawo – jest to po prostu tzw. umowa nazwana. To odpłatne użytkowanie danego przedmiotu przez leasingobiorcę – na pewnych warunkach i w określonym czasie. W sytuacji, która jest omawiana, przedmiotem może być każdy rodzaj samochodu. Leasingobiorcą zaś, osoba prywatna lub przedsiębiorca. Świadczeniem usług tego typu, zajmuje się profesjonalna i wyspecjalizowana w tej dziedzinie firma, która określa się w zapisach umowy, jako leasingodawcę.

Samochodowy leasing – co to dokładnie jest i na czym polega?

Rodzaje leasingu i ich różnice

Czy to leasing samochodu, czy też każdy inny, zawsze wyłaniają się jego dwie wersje – finansowy i operacyjny. Najczęściej, różnice polegają na podatkowych względach.

W wypadku operacyjnego, auto staje się częścią majątku leasingodawcy, który to dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W finansowym, przypisywany jest zaś do majątku leasingobiorcy. W związku z tym, koszty uzyskania przychodu przez przedsiębiorcę, rozliczane są inaczej. Mogą być do nich wliczone amortyzacyjne odpisy i odsetki od wszystkich rat. W operacyjnym, początkową wpłatę oraz pełną, comiesięczną opłatę.

Umowa leasingu operacyjnego, bardzo często jest wybierana ze względu na sposób rozliczania podatku VAT. W finansowym, istnieje przymus opłacenia VAT w całości i to z góry, najczęściej już przy pierwszej płatności. W operacyjnym – adekwatnie do każdej raty. Łatwo zatem się domyślić, że w wypadku początkującego przedsiębiorcy, to właśnie leasing operacyjny będzie rozwiązaniem tańszym oraz wygodniejszym.

Czy jest to leasing auta, czy czegokolwiek innego – w sieci znajdziemy specjalne kalkulatory, które pomogą obliczyć nam wszelkie koszty.

Leasing samochodowy – wyjście lepsze od kredytu

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na to rozwiązanie? Tak naprawdę, wyłonić można kilka głównych powodów:

- nie ma obowiązku angażowania własnych funduszy,

- spłacane raty traktuje się jako koszty działalności, którą prowadzą,

- istnieje większa możliwość kredytowa na pozostałe cele firmy. W operacyjnym leasingu, auto nie je stanowi środka stałego, więc nie wpływa na spadek zdolności kredytowej,

- jest to relatywnie tanie rozwiązanie, a samochód, który zostanie już spłacony, nie jest o wiele droższy od tego z salonu,

- leasingodawca nie weryfikuje tego, jaką przedsiębiorca ma zdolność kredytową, stąd też leasing będzie odpowiedni dla tych, którzy mają małe zyski lub straty.

Wybór firmy leasingowej

Jeżeli chodzi o nasz rynek, spotkamy się ze sporą ilością konkurujących ze sobą firm, które zajmują się takimi usługami. Chodzi głównie o to, aby jak najbardziej zabiegać o przychylność potencjalnych klientów. Warto zatem, odpowiednio porównać ceny, po czym postarać się wynegocjować atrakcyjną promocję. Bardzo istotne jest też to, czy spotkamy się z profesjonalnym doradztwem oraz ile należy czekać na odpowiedź w sprawie oferty. Czasami, zupełnie wystarczy wypełnić stosowny formularz zgłoszeniowy, a specjalista skontaktuje się z nami po pewnym czasie.