Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mysłowice

W miniony wtorek w Mysłowicach ponownie uaktywnili się oszuści działający metodą "na policjanta". Informacja ta szybko trafiła do dzielnicowych, którzy z kolei przekazali ją do placówek bankowych w mieście. Dzięki tym działaniom pracownicy banku i policjanci zapobiegli przekazaniu oszustom kwoty 100 tys. zł przez mysłowiczanina. Aktywna współpraca Policji, banków, spółdzielni mieszkaniowych i wielu innych instytucji przekłada się na skuteczną walkę z przestępcami usiłującymi wyłudzić pieniądze od seniorów.

We wtorek po południu w domu starszego mieszkańca Mysłowic zadzwonił telefon. Oszust podający się za funkcjonariusza policji poinformował mężczyznę, że jego oszczędności w banku są zagrożone i natychmiast musi je wypłacić, a następnie przekazać w ręce "funkcjonariuszy". Mysłowiczanin wystraszony faktem, że może stracić oszczędności życia, udał się do placówki bankowej i chciał pobrać gotówkę w kwocie 100 tys. zł.

Na szczęście mysłowicka policja, mając informacje, że oszuści znów są aktywni, szybko zaangażowała do działania dzielnicowych, którzy z kolei poinformowali placówki bankowe w mieście. Dzięki takim działaniom pracownicy banku, którym senior nie dawał wiary, że może paść ofiarą oszustwa, natychmiast wezwali na miejsce prawdziwych policjantów. Mundurowi wytłumaczyli mężczyźnie, że osoby dzwoniące do niego i podające się za policjantów są przestępcami. Stróże prawa przedstawili też inne metody działania oszustów, tak żeby w przyszłości mysłowiczanin nie dał się już nabrać.

Wzorowa współpraca Policji i pracowników banku zapobiegła utracie oszczędności życia starszego mężczyzny. Coraz częściej dochodzi też do zatrzymań oszustów. Pracownicy banków przechodzą szkolenia, na których szczególną uwagę zwraca się na oszustwa na seniorach. Z kolei policyjne akcje profilaktyczne i apele sprawiają, że zdecydowana większość osób starszych nie daje się oszukać i informuje Policję o każdej próbie oszustwa na ich szkodę. Aktywna współpraca Policji, banków, spółdzielni mieszkaniowych i wielu innych instytucji w walce z różnego rodzajami oszustwami i wyłudzeniami pieniędzy od seniorów przełożyła się na znaczne podniesienie świadomości starszych osób w tym zakresie. Najczęściej uniemożliwia to przestępcom wyłudzenie pieniędzy, a sami oszuści są nieustannie na celowniku stróżów prawa, o czym świadczą informacje z całego kraju o zatrzymywaniu fałszywych wnuczków i policjantów przez prawdziwych stróżów prawa. Sprawcom tego typu przestępstw grozi 8 lat więzienia, a w przypadku skutecznego wyłudzenia pieniędzy-obowiązek ich zwrotu pokrzywdzonym.