Zabytkowa nieruchomość - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zabytkowe nieruchomości stają się coraz atrakcyjniejszymi ofertami na rynku. Ich piękno, historia, lokalizacja i potencjał sprawiają, że cieszą się popularnością szczególnie wśród osób inwestujących w nieruchomości. Do zakupu kamienicy czy dworku warto się jednak dobrze przygotować. Pozwoli to uniknąć wielu problemów m.in. przy rewitalizacji budynku. Na co zwrócić uwagę kupując zabytkową nieruchomość?

Moda na zabytkowe nieruchomości

Moda na zabytkowe nieruchomości zaczęła się kilka lat temu. Wtedy to w największych miastach Polski w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku rozpoczął się okres intensywnego rewitalizowania starych kamienic otaczających centra miast. Apartamenty, które w nich tworzono, zyskiwały miano najbardziej luksusowych inwestycji, a ich ceny utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie. W tym zakresie nic nie zmieniło się po dziś dzień. Nadal za kamienice na krakowskim Kazimierzu czy placu Solnym we Wrocławiu trzeba zapłacić powyżej 12 tysięcy za metr kwadratowy. Moda na zabytkowe nieruchomości szybko rozprzestrzeniła się na cały kraj. Proponują je więc inwestorzy z mniejszych miejscowości i tak np. deweloperzy w Mysłowicach w swoich ofertach mają nie tylko mieszkania w zrewitalizowanych zabytkowych budynkach, ale i dworki czy zamki na peryferiach. Szeroka oferta sprawia, że wśród zabytkowych nieruchomości, każdy znajdzie coś dla siebie.

Stan prawny zabytkowej nieruchomości

Przed zakupem zabytkowej nieruchomości bardzo ważne jest sprawdzenie jej statusu prawnego. Może się zdarzyć, że sprzedający chce zataić brak praw do pełnej własności. Nabywając lokal tylko z częścią praw, naraża się na problemy prawne i ewentualne spory z pozostałymi właścicielami. Przed zawarciem transakcji bardzo ważne jest więc sprawdzenie zapisów księdze wieczystej, a także uzyskanie jej numeru ewidencyjnego. Uwagę należy zwrócić nie tylko na własność samego budynku, ale i gruntu, na którym stoi. Wiele zabytkowych nieruchomości postawionych jest na terenie będącym w użytkowaniu wieczystym, które jest ograniczonym prawem własności gruntu. Do kwestii prawnych należy podejść bardzo wnikliwie, szczególnie kupując mieszkanie w kamienicach - wiele z nich nadal nie ma unormowanego statusu własności.

Stan techniczny zabytkowej nieruchomości

Wiele zabytkowych nieruchomości wystawionych na sprzedaż jest w opłakanym stanie technicznym. W złym stanie są zarówno wielowiekowe mury, jak i okna, dach, instalacje. Oznacza to, że budynek potrzebuje generalnego remontu, a ten niemal na pewno nie będzie należał do najtańszych. Przed podpisaniem aktu własności dobrze jest więc dokładnie ocenić stan techniczny budynku i na podstawie kosztorysu sprawdzić, czy stan finansów pozwala na przeprowadzenie prac rewitalizacyjnych.

Zabytkowa nieruchomość – o czym warto pamiętać?

Nabycie zabytkowej nieruchomości należy dokładnie przemyśleć. Jej rewitalizacja jest o wiele trudniejsza niż wykończenie mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera. Prace mogą trwać bardzo długo, a także nie mało kosztować. Co więcej, może się okazać, że nie wszystkie będzie dało się przeprowadzić. Zgodę na nie bowiem musi wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków. To on określa jakie adaptacje czy przebudowy są możliwe. Piecze nad zabytkowym budynkiem ma również Urząd Miasta. Instytucje te mogą narzucić na nowego nabywcę np. konieczność przywrócenia budynkowi pierwotnego, historycznego wyglądu.

Warto jednak pamiętać, że choć remont zabytkowej nieruchomości nie jest łatwy, to jej właściciel może liczyć na wsparcie. Na restauracje budynku wpisanego do rejestru zabytków można uzyskać wsparcie finansowe np. od wojewódzkiego konserwatora zabytków, z gminy lub od marszałka województwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z programów unijnych.

 Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl