Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mysłowice

Jednym z ważniejszych aspektów naszego życia jest możliwość swobodnego podróżowania, jaką daje posiadanie samochodu. Jest on kupowany nierzadko kosztem wielu wyrzeczeń, poświęceń i za niemałe pieniądze. Dlatego jego utrata bywa bardzo bolesna i przykra dla właściciela. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, by nie paść ofiarą samochodowych złodziei stosujących metodę "na walizkę".

Wraz z rozwojem technologii producenci samochodów oferują przyszłym właścicielom szereg funkcji ułatwiających korzystanie z samochodu. Jedną z takich funkcji stosowanych w nowych samochodach jest tzw. dostęp bezkluczykowy. Samochód wyposażony w taką funkcję pozwala na otwarcie drzwi oraz uruchomienie silnika bez konieczności wyciągania kluczyka z kieszeni. Wystarczy, że znajduje się przy aucie i emituje sygnał. Niestety udogodnienie to wykorzystują także złodzieje samochodów. Przechwytując sygnał z kluczyka, który często zostawiamy blisko drzwi, okien, ścian domu, a następnie przesyłają go do tzw. walizki, czyli urządzenia, które ma stanowić odpowiednik kluczyka. W ten sposób "oszukują" system zabezpieczeń w samochodzie i bez problemu mogą go nie tylko otworzyć, ale także uruchomić silnik.

Jak chronić się przed kradzieżą metodą "na walizkę"?  

Metoda „na walizkę” nazywana jest tak, gdyż urządzenie, którym posługują się złodzieje często przypomina właśnie walizkę. Złodzieje nie ograniczają się tylko do kradzieży np. w momencie, gdy właściciel wyjdzie z auta i pójdzie na zakupy, ale działają również w okolicach domów. Liczą na to, że kierowca położył kluczyk w miejscu, gdzie uda się go wykryć z zewnątrz – np. blisko drzwi czy okna. W takiej sytuacji złodzieje nie muszą się nawet zbliżać do ofiary.

Przede wszystkim w domu nie należy kłaść kluczyków przy wejściu, w przedpokoju, na parapecie czy nawet przy ścianie zewnętrznej budynku. Najlepiej włożyć kluczyk do metalowego pudełka, specjalnego pokrowca, czy zawinąć w folię aluminiową. Dobrze kupić specjalne etui lub inne opakowanie na kluczyk zbliżeniowy do auta, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału emitowanego przez kluczyk. Takie profesjonalne etui są już dostępne na rynku.